Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż ciągnika, który nie był wyłącznie wykorzystywany do działalności zwolnionej, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 5 listopada 2014 roku nr ILPP4/443-384/14-4/ISN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Rolnik, który w lutym 2003 roku dokonał zakupu ciągnika rolniczego. Natomiast od kwietnia 2007 roku jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Obecnie ma zamiar sprzedać przedmiotowy ciągnik. Od dnia 1 kwietnia 2007 roku zarejestrował się jako czynny podatnik VAT. Przed rejestracją VAT Rolnik posiadał status rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Posiadając status rolnika ryczałtowego Zainteresowany wykorzystywał ciągnik wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, a kiedy stał się podatnikiem podatku VAT, wykorzystywał ciągnik do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Z tytułu nabycia ciągnika, Rolnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowy ciągnik został nabyty od osoby fizycznej.

W związku z powyższym Rolnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przy sprzedaży przedmiotowego ciągnika musi naliczyć i odprowadzić podatek VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż przedmiotem planowanej dostawy będzie ciągnik rolniczy stanowiący składnik majątkowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, którą jest działalność rolnicza. Powyższe oznacza, że dostawa ciągnika stanowiącego składnik gospodarstwa rolnego będzie dostawą dokonywaną przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy umożliwia jedynie zastosowanie zwolnienia od podatku dla dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku, jeżeli przy nabyciu lub wytworzeniu tych towarów nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zatem zwolnienie to dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie do planowanej sprzedaży ciągnika rolniczego zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, ponieważ nie był on wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku. Zatem przy sprzedaży ciągnika będącego przedmiotem sprawy, Rolnik będzie musiał naliczyć i odprowadzić podatek od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.