Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy firmą produkującą powozy konne, które tak jak inne urządzenia czasem ulegają awarii. Klienci w takiej sytuacji zwracają się do nas jako producentów powozów o sprzedaż części, która uległa awarii (np. zacisk hamulcowy - nie produkowany w naszej firmie). W związku z powyższym mamy następujące pytanie: czy sprzedaż (wysłanie) części do powozu należy traktować jako naprawę (serwis) pojazdu?

ODPOWIEDŹ

Według słownika języka polskiego „naprawa”, to usunięcie w czymś usterek, uszkodzeń i doprowadzenie czegoś do stanu używalności. Sprzedaż zacisku hamulcowego nie odbywa się w ramach usług gwarancyjnych lub zleconych dotyczących naprawy powozu tzn. bezpośredniej wymiany popsutej części przez Czytelnika. Mamy więc do czynienia z dostawą towaru, której przedmiotem jest zacisk hamulcowy, opodatkowaną stawką podstawową 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zaznaczyć trzeba, że nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Ponadto należy dodać, iż w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jak stanowi z kolei art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W przedstawionej sytuacji produkcja powozów konnych jest zasadniczą i podstawową działalnością Czytelnika, a w związku z tym Firma, pomimo że nie produkuje części zamiennych do powozów, jednak będąc producentem powozów posiada części do nich, o sprzedaż których, jak wynika z opisu, zwracają się klienci. Czytelnik zastanawia się, czy sprzedaż klientowi, któremu zepsuła się, części do powozu jest usługą naprawy (serwisu) pojazdu.

Według słownika języka polskiego „naprawa”, to usunięcie w czymś usterek, uszkodzeń i doprowadzenie czegoś do stanu używalności. Sprzedaż zacisku hamulcowego w opisanym przypadku nie odbyła się w ramach usług gwarancyjnych sprzedanego powozu lub wraz ze zleconą naprawą powozu konnego tj. bezpośrednią wymianą części przez Czytelnika.

Zwrócić uwagę należy, że co do zasady każde zdarzenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne. Jednakże, jeżeli sprzedaż hamulca wiązałaby się z bezpośrednią naprawą (serwisowaniem) powozu konnego przez producenta, wówczas można byłoby uznać tę czynność za usługę kompleksową.

Pogląd taki został wyrażony m.in. w wyroku z dnia 27 października 2005 roku, sygn. akt C-41/04 w sprawie Levob Verzekeringen BV, w którym Trybunał stwierdził, że jeżeli dwie lub więcej niż dwie czynności (typu: dostawa towarów lub/i świadczenie usług) dokonane przez podatnika na rzecz nabywcy są tak ściśle ze sobą związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku VAT (czyli albo dostawę określonego towaru, albo świadczenie konkretnej usługi), i to nawet wówczas, gdy następuje to za zapłatą dwóch lub wielu odrębnych cen.

W opisanej jednak sytuacji doszło do sprzedaży części, której przedmiotem jest zacisk hamulcowy, a nie do wykonania usługi naprawy pojazdu przez Czytelnika. Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Wobec powyższego, żeby ustalić stawkę podatku od towarów i usług w przedmiotowej sprawie należy odpowiednio sklasyfikować sprzedaż części do powozu. Zdaniem Redakcji, sprzedaż zacisku hamulcowego do pojazdu konnego należałoby sklasyfikować pod symbolem PKWiU: Tabor konny - 30.99. tj. pozostały sprzęt transportowy, gdzie indziej niesklasyfikowany.

Powyższa klasyfikacja PKWiU nie znajduje się w wykazie towarów i usług, opodatkowanych stawkami obniżonymi, zatem sprzedaż części do powozów konnych należy opodatkować stawką podstawową w wysokości 23%.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 roku o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 710).