Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

June 1, 2018

Sprzedaż części samochodowych przez Internet a kasa fiskalna

0 1555

Zamierzam rozpocząć działalność w zakresie sprzedaży przez Internet części samochodowych nowych i używanych. Dostawa spełnia wymogi określone w zwolnieniu tj. dostawa tylko pocztą lub kurierem a zapłata na moje konto. Czy w związku z tym mogę korzystać ze zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Nie, ponieważ dostawa części samochodowych pomimo sprzedaży w formie wysyłkowej i zapłaty wyłącznie za pośrednictwem konta bankowego nie korzysta ze zwolnienia i podlega ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej z chwilą wykonania pierwszej takiej czynności

UZASADNIENIE

W rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, określono zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r.:

  • czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia, gdzie m.in. w poz. 38 określono zwolnienie dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres) - zwolnienie stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku (§ 2 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia),

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł - § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia.

Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy obrót realizowany na rzecz w/w osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Aby skorzystać ze zwolnienia czynności określonych w poz. 38 załącznika do rozporządzenia muszą zostać spełnione jednocześnie wszystkie wymienione w nim warunki. W związku z tym np. dostawa własnym transportem podatnika, zapłata gotówką, odbiór osobisty towaru przez klienta pozbawia podatnika możliwości skorzystania z tego zwolnienia.

Jednakże w myśl zapisu § 4 ust. 1 pkt 1 lit. g i lit. h zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku dostaw:

  • części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0),

  • silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3).

Paragraf 5 ust. 7 stanowi, iż w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa w § 4.

Podsumowując powyższe, nie ma znaczenia w tym przypadku spełnienie przez Czytelnika warunków określonych w § 2 ust. 1 i ust. 2 w powiązaniu z poz. 38 załącznika do rozporządzenia, jak również wysokość obrotów dla osób nieprowadzących działalności, ponieważ, jak wskazano w § 4, te zwolnienia w przypadku dostaw części samochodowych nie mają zastosowania, dlatego też sprzedaż wysyłkowa części samochodowych wymaga stosowania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

Anna Kassian

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 i 2 w powiązaniu z poz. 38 części II załącznika, § 3 ust. 1 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. g i lit. h, § 5 ust. 2 i ust. 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454 ze zm.).