Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

May 1, 2018

Sprzedaż domów przez osobę niezarejestrowaną do VAT i prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 1106

Czy osoba fizyczna może się zarejestrować jako czynny podatnik VAT i odliczać VAT przy dalszej sprzedaży segmentów. Osoba fizyczna sprzedała w ostatnim roku dużą nieruchomość w Zakopanem (pensjonat) oraz dom dwurodzinny w stanie zamkniętym surowym wraz z gruntem pod dalszą zabudowę (pozwolenie na budowę dalszych domów było w toku w trakcie sprzedaży). Oznacza to, że ewentualna sprzedaż segmentów będzie co najmniej trzecią transakcją podobną w ostatnim czasie. Gdyby zatem organ podatkowy uznał to za działalność gospodarczą i naliczył podatek VAT, to może należałoby zarejestrować sprzedawcę jako podatnika podatku VAT-u wcześniej, o ile jest to możliwe? Czy można oraz czy i na jakich warunkach mógłby ten VAT rozliczyć?

ODPOWIEDŹ

W celu realizacji prawa do odliczenia VAT od zakupów Czytelnik będzie musiał dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny. Prawo do odliczenia przysługuje bowiem, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z definicji wynika zatem, że za podatnika, czyli osobę prowadzącą działalność gospodarczą, można zostać uznanym bez uprzedniej rejestracji, w szczególności z uwagi na podejmowanie czynności polegających na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu jednak na cel czy rezultat tych działań.

Z pytania nie wynika w jaki sposób Czytelnik wszedł w posiadanie pensjonatu oraz domu dwurodzinnego których sprzedaży dokonał. Czy odziedziczył ten majątek i z uwagi na brak kwalifikacji w tym zakresie nie planował kontynuować działalności prowadzonej przez wcześniejszego właściciela i dlatego dokonał sprzedaży, czy też nabył je w celu odsprzedaży. W drugim przypadku już w momencie nabycia nieruchomości z zamiarem jej sprzedaży Czytelnik działał jak podatnik i od tego momentu powinien zarejestrować się i rozliczać prowadzoną działalność gospodarczą. Z opisu Czytelnika wynika natomiast, że już przy sprzedaży domu dwurodzinnego w stanie surowym zamkniętym starał się o pozwolenie na budowę dalszych domów – segmentów, co wskazuje, że podejmował działania noszące znamiona działalności wykonywanej w sposób ciągły, że ma zamiar kontynuować budowę i sprzedaż domów, zatem, zdaniem Redakcji, Czytelnik zachowuje się jak osoba prowadząca działalność gospodarczą i powinien dokonać rejestracji.

W myśl art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z treści powyższej regulacji wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Zatem w przypadku dokonania rejestracji Czytelnik będzie zobowiązany do opodatkowania sprzedaży domów podatkiem VAT, a w związku z tym od nabywanych zakupów służących tej sprzedaży będzie miał prawo do odliczenia VAT. Co istotne, Czytelnik będzie miał również prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT czynny, jeżeli dokonane wcześniej zakupy będą służyły późniejszej sprzedaży opodatkowanej. W interpretacji nr 1061-IPTPP2.4512.551.2016.2.SM z 7 lutego 2017 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził : „(...) że ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, że zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżących (lub przyszłych) czynności opodatkowanych (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny, a zatem podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie powstania obowiązku podatkowego i otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie realizacji uprawnienia”.

Zatem w celu realizacji prawa do odliczenia Czytelnik będzie musiał dokonać rejestracji jako podatnika VAT czynny.

Anna Maj

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.