Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

August 13, 2012

Sprzedaż działek budowlanych z majątku prywatnego

0 1056

Dostawa działek, ujętych w planie zagospodarowania przestrzennego jako grunty budowlane pod zabudowę jednorodzinną, nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 lipca 2012 roku nr IPTPP2/443-377/12-4/JS.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca w 2004 roku nabył do majątku osobistego grunty rolne w celu prowadzenia upraw rolnych co czyni do dnia dzisiejszego. W wyniku podjętej w 2010 roku uchwały Rady Miejskiej posiadane przez Wnioskodawcę grunty w całości zostały przekształcone w grunty budowlane pod zabudowę jednorodzinną. W związku z tym Wnioskodawca otrzymał od Burmistrza Miasta decyzję o podziale gruntu na działki budowlane.

W chwili obecnej Zainteresowany zamierza sukcesywnie sprzedawać wydzielone działki. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż nie zamierza podejmować żadnych czynności zmierzających do podniesienia wartości działek. Nie jest i nie był rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 19 ustawy i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Na przedmiotowych gruntach nie była prowadzona działalność rolnicza w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Grunty rolne przekształcone na tereny budowlane, będące przedmiotem sprzedaży nie były i nie są udostępniane nikomu na podstawie jakiejkolwiek umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy o podobnym charakterze. Zainteresowany zaznacza, iż jest czynnym podatnikiem podatku VAT w związku z prowadzeniem jako przedsiębiorca działalności gospodarczej m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości na własny rachunek.

Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy z tytułu sprzedaży wydzielonych działek budowlanych będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy i czy będzie zobowiązany zapłacić podatek od towarów i usług z tytułu sprzedaży tych działek.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z przedstawionego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi aktywne działania w zakresie obrotu gruntami w sposób częstotliwy. W związku z tym, w ocenie organu podatkowego, dostaw przedmiotowych działek budowlanych nie można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.  Zatem Zainteresowany działając w sposób częstotliwy będzie wypełniał definicję prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, i stanie się podatnikiem podatku VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ww. ustawy, podatnicy dokonujący dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę nie mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ww. ustawy.

Natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wynika, iż opodatkowane podatkiem od towarów i usług są te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących na przykład gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zatem dostawa działek będących przedmiotem wniosku, nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, bowiem w oparciu o plan zagospodarowania przestrzennego zostały one ujęte jako grunty budowlane pod zabudowę jednorodzinną.

Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, iż Wnioskodawca dokonując dostawy przedmiotowych działek budowlanych będzie wypełniał definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy i będzie spełniał przesłanki do uznania Jego za podatnika podatku od towarów i usług zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić podatek z tytułu sprzedaży tych działek według stawki podatku w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy w związku z art. 146a pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 15 ust.1 i 2, art. 43 ust.1 pkt 9, art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.