Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO

February 28, 2012

Sprzedaż działek pod zieleń a stawka VAT

0 1823

Nasza Gmina sprzedaje nieruchomości, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są określone jako działki przeznaczone pod zieleń nieurządzoną. Zasady zagospodarowania tych działek to zachowanie i ochrona istniejącej zieleni – zakaz zabudowy. Gmina sprzedaje także kilka działek, na których jest możliwość zbudowania parkingu. Czy sprzedaż ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż działek przeznaczonych pod zieleń nieurządzoną będzie zwolniona z podatku VAT, natomiast sprzedaż działek, na których można zbudować parking należy opodatkować stawką 23%.

UZASADNIENIE

Czynności wykonywane przez gminy, a w szczególności związane z obrotem nieruchomościami i prawami związanymi z nimi, podlegają przepisom o podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. A zatem gminy są również podatnikami VAT, jeżeli wykonują czynności podlegające opodatkowaniu.

Sprzedaż działek przeznaczonych pod zieleń nieurządzoną z uwagi na to, że nie są to grunty budowlane ani nie są przeznaczone pod zabudowę, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy VAT. Jeżeli część działek byłaby przeznaczona pod parking, to, w związku z tym, że parking jest także budowlą należałoby opodatkować sprzedaż takiej działki według stawki 23%.

Powyższe stanowisko potwierdza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 listopada 2010 roku numer IPPP1-443-849/10-4/JL, która odnosi się do działek będących przedmiotem transakcji sprzedaży, obejmujących swoją powierzchnią zarówno obszary, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę (tereny przeznaczone pod publiczną drogę zbiorczą lub parking), jak i obszary, na których nie przewidziano zabudowy (obszar publicznej zieleni urządzonej– parkowej).

Z powyższej interpretacji wynika, że „opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowane 22% (obecnie 23%) stawką podatku są tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług. Zatem dostawa wymienionych we wniosku działek, bądź ich części znajdujących się w obszarze oznaczonym zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jako „publiczna zieleń urządzona – parkowa”, korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Tereny zieleni parkowej nie stanowią bowiem gruntów, na których dopuszczone są wymienione powyżej formy zabudowy takie jak: zabudowa mieszkaniowa, techniczno-produkcyjna czy zagrodowa, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z nielicznymi wyjątkami, zakazuje sytuowania na tych terenach budynków i budowli. Nie są one zatem gruntami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę, o których mowa w ustawie o podatku VAT. Natomiast dostawa pozostałych działek, bądź ich części znajdujących się w obszarze oznaczonym zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako „publiczna droga zbiorcza lub „parking” czy też „publiczny ciąg pieszo-jezdny” podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%. Jest to bowiem teren przeznaczony pod określoną zabudowę co uniemożliwia zastosowanie powyższego zwolnienia z podatku VAT”.

Agnieszka Falkowska