Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż nieruchomości z majątku, który był nabyty z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej 1 lipca 2014 roku nr ILPP1/443-282/14-4/HW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Wnioskodawca, który zamierza w drodze umowy sprzedaży zbyć nieruchomość stanowiącą działkę gruntu. Wnioskodawca nie jest przedsiębiorcą a wskazana działka nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Początkowo Wnioskodawca posiadał udział wynoszący ½ część nieruchomości. W związku z tym, wspólnie z pozostałymi współwłaścicielami, podjęto decyzję o wybudowaniu budynku wielorodzinnego na wynajem lub na sprzedaż w ramach planowanej spółki.

Po odkupieniu od pozostałych współwłaścicieli pozostałej części nieruchomości plan założenia spółki upadł, a Wnioskodawca odszedł od planu budowy budynku wielorodzinnego i potraktował nieruchomość jako lokatę kapitałową. Z kolei wobec posiadania pozwolenia na budowę Wnioskodawca zdecydował się prowadzić prace budowlane na nieruchomości tylko w minimalnym zakresie, tj. takim, żeby nie wygasło pozwolenie na budowę, które jest ważne przez 3 lata od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu stała się ostateczna, a jeżeli rozpoczęto budowę, to decyzja wygasa w terminie 3 lat od dnia, w którym budowa została przerwana.

Wnioskodawca nie udostępniał przedmiotowego gruntu innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia itp. Przed sprzedażą Wnioskodawca poniósł nakłady na nieruchomości w postaci zamówienia projektu budowlanego na budynek wielorodzinny wraz z dokumentacją potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę, które zostało udzielone jeszcze w okresie, kiedy Wnioskodawca był tylko współwłaścicielem nieruchomości. Po zgłoszeniu rozpoczęcia budowy było wykonywane ogrodzenie tymczasowe i niwelacja terenu oraz częściowe zdjęcie ziemi urodzajnej. Jednocześnie przedmiotowa działka nie została uzbrojona w media. Ponadto Rada Miejska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym przedmiotową działkę przeznaczono na teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.

Wnioskodawca nie prowadził działań marketingowych mających na celu poszukiwanie nabywcy na przedmiotową nieruchomość, wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia. Podmiot, który zamierza nabyć od Wnioskodawcy przedmiotową działkę sam się zgłosił, gdyż poszukiwał nieruchomości o takich parametrach.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego w świetle obowiązujących przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w rozpatrywanej sprawie wystąpiły okoliczności, które wskazują, że sprzedaż działki, o której mowa we wniosku, zostanie dokonana w warunkach wskazujących na działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług . Albowiem, co należy podkreślić, Wnioskodawca dokonał transakcji kupna udziału w nieruchomości gruntowej - przeznaczonej zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej - w celu uzyskania dokumentacji budowlanej budynku wielorodzinnego oraz pozwolenia na jego budowę, a następnie założenia z pozostałymi współwłaścicielami spółki w oparciu o ww. nieruchomość. Spółka miała na niej wybudować budynek wielorodzinny albo na wynajem albo na sprzedaż. Ponadto Wnioskodawca poniósł wydatki inwestycyjne na ww. nieruchomości, tj. zamówienie projektu budowlanego na budynek wielorodzinny wraz z dokumentacją potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę. Po zgłoszeniu rozpoczęcia budowy wykonano również ogrodzenie tymczasowe i niwelację terenu oraz częściowo zdjęto ziemię urodzajną. Oczywistym zatem jest, że inwestycja w postaci nabycia udziału w gruncie w celu przeznaczenia nieruchomości do wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej została dokonana z zamiarem osiągnięcia zysków w przyszłości. Czynności takie jak poniesienie wydatków inwestycyjnych w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej należy zatem uznać za działalność gospodarczą, pomimo, że zamiar ten nie został zrealizowany.

Reasumując, sprzedaż nieruchomości, o której mowa w rozpatrywanej sprawie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na to, że Wnioskodawca będzie występował w związku z jej sprzedażą w charakterze podatnika wyprzedającego majątek związany z zamiarem prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.