Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 25, 2016

Sprzedaż działki z budynkiem przeznaczonym do rozbiórki a VAT

0 1185

Dostawa nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym, który jest przeznaczony do rozbiórki, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2016 roku nr ILPP1/4512-1-842/15-4/NS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która planuje sprzedać nieruchomość przeznaczoną pod zabudowę mieszkalną wielorodzinną i jednorodzinną. Nieruchomość ta stała się własnością Gminy na podstawie decyzji stwierdzającej nabycie z mocy prawa mienia komunalnego ze stycznia 2005 roku. Na działce posadowiony jest budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy około 20 m2 i kubaturze około 89 m3. Według opinii rzeczoznawcy majątkowego, budynek jest zużyty technicznie w 85%, a funkcjonalnie w 100%, w związku z czym kwalifikuje się do rozbiórki. W posiadanej przez Gminę dokumentacji brak jest informacji o tym kiedy i przez kogo budynek został posadowiony.

Zatem przedmiotem sprzedaży będzie grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem gospodarczym. Nieruchomość gruntowa w części nie obejmującej budynku była przedmiotem dzierżawy z przeznaczeniem na ogródki warzywno-kwiatowe. Sam budynek był bezumownie i nieodpłatnie użytkowany przez mieszkańców sąsiednich nieruchomości, nie był on nigdy objęty odpłatną i opodatkowaną VAT czynnością. W związku z tym nie miało miejsca pierwsze zasiedlenie. Ponadto Gmina wskazała, że nie będą podejmowane czynności związane z rozbiórką budynku gospodarczego. Jednocześnie wskazała, iż nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie budynku gospodarczego.

Wątpliwości Gminy dotyczą wskazania, czy dostawa działki będzie opodatkowana podatkiem VAT w stawce 23%, tj. na zasadach właściwych dla dostawy gruntu niezabudowanego, czy też będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż w przedmiotowej sprawie dotyczącej opodatkowania dostawy prawa własności działki zabudowanej budynkiem gospodarczym nie będzie miał znaczenia stan techniczny, czy wartość przedmiotowego budynku, a jedynie ustalenie, czy w odniesieniu do wskazanego budynku nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Zatem, jak wyniku z opisu sprawy, w odniesieniu do budynku gospodarczego nie doszło do pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec tego dostawa przedmiotowego budynku nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. W przypadku tego budynku do pierwszego zasiedlenia dojdzie bowiem dopiero z chwilą planowanej sprzedaży. Należy więc w odniesieniu do zbycia przedmiotowego budynku przeanalizować warunki zwolnienia wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Gmina stała się właścicielem działki na podstawie decyzji stwierdzającej nabycie z mocy prawa mienia komunalnego, bowiem nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia wskazanego budynku. Ponadto Gmina nie ponosiła wydatków na ulepszenie przedmiotowego budynku gospodarczego. Zatem do planowanej dostawy znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy. Tym samym, w oparciu o art. 29a ust. 8 ww. ustawy, zbycie prawa własności gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek, również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż dostawa przedmiotowej nieruchomości zabudowanej budynkiem gospodarczym, który jest przeznaczony do rozbiórki, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy. Zatem, w oparciu o art. 29a ust. 8 ww. ustawy, zbycie gruntu, na którym posadowiony jest ten budynek, również będzie korzystało ze zwolnienia od podatku.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.