Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

June 2, 2013

Sprzedaż energii elektrycznej przez Gminę

0 1177

Odsprzedając energię elektryczną innemu podmiotowi, Gmina nie będzie działała jako organ władzy publicznej, lecz jako handlowiec czyli będzie musiała rejestrować się jako podatnik VAT.

Interpretacja indywidualna z 30 kwietnia 2013 roku nr ITPP3/443-95/13/MD Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Sytuacja Wnioskodawcy

W chwili obecnej Gmina jest czynnym podatnikiem VAT, zamierza jednak w przyszłości skorzystać ze zwolnienia podmiotowego po spełnieniu warunków ustawy. Będąc w przyszłości podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT, zamierza nabywać z zakładu energetycznego energię elektryczną w celu oświetlenia własnych dróg oraz odsprzedawania jej sąsiedniej gminie. Energię elektryczną Gmina nabywać będzie w taryfie B21 z sieci średniego napięcia 15 kW, przetworzoną w transformatorze do poziomu 0,23 kW i w tej formie nastąpi sprzedaż. Koszty przetworzenia energii będą równoważone marżą doliczoną do sprzedaży. Gmina będzie wystawiać z tego tytułu faktury VAT i noty obciążeniowe.

Zdaniem Gminy, nie będzie podlegała z tytułu tych działań ustawie o VAT, w związku z tym nie będzie musiała rejestrować się jako podatnik VAT czynny, ani zgłaszać działalności w urzędzie skarbowym, jako że nie prowadzi działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano pytanie czy Gmina kupując towar objęty podatkiem VAT, a następnie sprzedając ten towar na faktury VAT wyczerpuje znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie powinna zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i zgłosić w urzędzie skarbowym fakt prowadzenia działalności gospodarczej podlegającej podatkowi dochodowemu od osób prawnych …

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Wbrew stanowisku zawartemu we wniosku - odsprzedając energię elektryczną innemu podmiotowi, Gmina nie będzie działała jako organ władzy publicznej, lecz jako handlowiec. Jest to równoznaczne z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Zatem w tym zakresie Gmina będzie występowała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Fakt ten nie będzie zobowiązywał (po wyborze przez Gminę zwolnienia podmiotowego) do „kolejnej” rejestracji Gminy, jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Gmina będzie mogła nadal korzystać ze statusu podatnika VAT zwolnionego (sprzedaż energii elektrycznej nie prowadzi do automatycznej utraty zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 13 ustawy), chyba że tylko z tytułu tej sprzedaży (obiektywnie opodatkowanej) przekroczy próg, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy. W tym kontekście zaznaczyć należy, że każdorazowa zmiana statusu (podatnik VAT czynny, podatnik VAT zwolniony) będzie wymagać złożenia przez Gminę aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R).

Ponadto należy dodać, że zgodnie z opcją zawartą w § 4 ust. 2 rozporządzenia, dostawy energii elektrycznej dla podmiotu trzeciego - będąc nawet podatnikiem VAT zwolnionym - Gmina będzie mogła dokumentować fakturami VAT.

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1, 13 ustawy o podatku od towarów i usług, § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.