Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

October 6, 2015

Sprzedaż gruntu z fragmentem budynku a stawka VAT

0 863

Sprzedaż przez Gminę wyłącznie gruntu a nie części budynku wraz z gruntem, to sprzedaż terenu niezabudowanego, do którego odnosi się art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 września 2015 roku nr IBPP1/4512-518/15/MG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która zamierza dokonać sprzedaży działki w trybie bezprzetargowym. Działka powstała w wyniku podziału i została wydzielona celem uzupełnienia przyległej działki budowlanej. W północnej części działka zajęta jest przez ścianę budynku niemieszkalnego, którego właścicielem jest posiadacz sąsiedniej nieruchomości. Ponadto jest przyszłym nabywcą przedmiotowego terenu. Budynek ten został zbudowany przez nabywcę z własnych środków bez udziału Gminy, a przy jego wznoszeniu nieumyślnie przekroczono granicę nieruchomości. W związku z powyższym znajdujący się na działce fragment budynku przynależy w sensie ekonomicznym i prawnym do rozporządzającego budynkiem znajdującym się na działce sąsiedniej. Sprzedaż gruntu ma na celu zwiększenie powierzchni działki sąsiedniej, na której położony jest budynek, tak aby jego całość znalazła się w granicach jednej nieruchomości gruntowej. Gmina nie ma prawa dysponowania fragmentem budynku.

Dla przedmiotowego terenu Gmina nie posiada w chwili obecnej prawnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Wątpliwość Gminy dotyczy kwestii opodatkowania sprzedaży działki, na której znajduje się ściana budynku niemieszkalnego, którego właścicielem jest posiadacz sąsiedniej działki i reszty budynku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż dostawa przedmiotowej działki stanowiącej własność Gminy, na której znajduje się fragment budynku niemieszkalnego, stanowiący odrębną własność przyszłego nabywcy gruntu i został posadowiony na działce Gminy nieumyślnie, będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przedmiotem dostawy będzie wyłącznie grunt a nie grunt wraz z częścią budynku.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro przedmiotowa działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz nie została dla niej wydana decyzja o warunkach zabudowy, to sprzedaż tej działki będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.