Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

February 2, 2014

Sprzedaż i wycofanie samochodu nabytego w systemie VAT marża

0 1067

Jestem podatnikiem VAT. W 2012 roku zakupiłam samochód na fakturę VAT marża. Jaką mam wystawić fakturę sprzedaży w 2013 a jaką w 2014 roku? Czy wycofanie samochodu z działalności gospodarczej w 2013 lub 2014 roku podlega opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż samochodu w 2013 roku podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, natomiast w 2014 roku – opodatkowaniu podstawową stawką VAT 23%.

Wycofanie pojazdu z działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu VAT zarówno w 2013 jak i 2014 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 roku dostawa towarów używanych, w stosunku do których sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podlegała zwolnieniu od VAT. Art.43 ust.2 ustawy definiował przy tym towary używane jako ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Podatnik kupujący samochód używany w procedurze opodatkowania marży nie ma prawa do odliczenia naliczonego podatku, bo art.120 ust.16 ustawy o VAT zabrania oddzielnego wykazywania na fakturach podatku w przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża. Skoro zatem na fakturze nie został określony podatek, nie występuje podatek naliczony podlegający odliczeniu w myśl art.86 ust.2 ustawy.

W konsekwencji, sprzedaż w 2013 roku samochodu zakupionego w roku 2012 (a zatem użytkowanego ponad pół roku), którego nabycie zostało udokumentowane fakturą VAT marża, podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, przy założeniu, że samochód był cały czas użytkowany przez dokonującego dostawy.

Od 1 stycznia 2014 roku przepis art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT uległ zmianie. Zgodnie z jego nowym brzmieniem zwolnieniu od podatku podlega dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli zatem użytkowała Pani samochód chociażby częściowo na cele działalności opodatkowanej VAT, to w 2014 roku nie przysługuje Pani prawo do zastosowania przy jego dostawie zwolnienia od podatku, o którym mowa w omawianym powyżej art.43 ust.1 pkt 2 ustawy.

W przepisach wykonawczych do ustawy o VAT zostało przewidziane jeszcze jedno zwolnienie dla dostawy pojazdów. Zgodnie z §3 ust.1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień dostawa samochodów, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku (50%, nie więcej niż 5.000 zł lub 60%, nie więcej niż 6.000zł) również korzysta ze zwolnienia od VAT. Należy jednak zauważyć, że zwolnienie to dotyczy jedynie samochodów o ograniczonym prawie do odliczenia, a nie dotyczy samochodów, w stosunku do których w ogóle takie prawo nie przysługiwało. Obecny kształt przepisów doprowadza zatem do paradoksalnej sytuacji, w której podatnicy mogą zastosować zwolnienie od podatku w przypadku sprzedaży pojazdów, przy nabyciu których częściowo odliczyli podatek, a nie mogą zastosować tego zwolnienia dla sprzedaży samochodów, przy nabyciu których podatku w ogóle nie odliczyli.

Przy sprzedaży samochodu nie może Pani również zastosować procedury VAT marża, gdyż, w myśl art.120 ust.4 ustawy o VAT procedurę tę mogą zastosować jedynie podatnicy dokonujący dostawy towarów używanych nabytych uprzednio w ramach prowadzonej działalności w celu odprzedaży.

Sprzedaż samochodu powinna zatem Pani udokumentować standardową fakturą – z zastosowaniem zwolnienia od VAT, jeżeli sprzedaż nastąpiła w 2013 roku, lub ze stawką VAT 23% jeżeli sprzedaż nastąpiła w roku 2014.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast zgodnie z art.7 ust.2 pkt 1 ustawy (zarówno w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 roku jak i od 1 stycznia 2014 roku) za odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie towarów na cele osobiste, ale jedynie w sytuacji, gdy podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu. Jeżeli zatem, jak wspomniano już powyżej, w sytuacji nabycia samochodu w procedurze VAT marża nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia naliczonego podatku, wycofanie pojazdu z działalności gospodarczej (a zatem jego przekazanie na potrzeby osobiste) nie stanowi w ogóle czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Ewa Konarska

UWAGA:

Od 1 kwietnia 2014 zostało zlikwidowane zwolnienia od podatku stosowanego przy dostawie samochodów osobowych, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone do 50% lub 60% prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Więcej informacji: Zniesienie zwolnienia z VAT sprzedaży samochodów osobowych