Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

June 1, 2017

Sprzedaż i zakup towarów rozliczanych w systemie VAT-marża

0 1140

Proszę o informację czy można odliczyć podatek naliczony w naszym przypadku. Sprzedajemy monety kolekcjonerskie, wcześniej zakupione na VAT-marża i wkładamy w opakowania zakupione od innego kontrahenta. Czy dla zakupu tych opakowań należy zastosować VAT-marżę, strukturę, czy pełne odliczenie? 

ODPOWIEDŹ

W przypadku sprzedaży w systemie marży można dokonać odliczenia od wydatków związanych z zakupem opakowań, gdyż nie mają one charakteru towarów używanych.

UZASADNIENIE

W przypadku sprzedaży monet kolekcjonerskich w procedurze marży, podstawą opodatkowania jest kwota marży, która stanowi różnicę pomiędzy kwotą całkowitą, którą płaci nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Sprzedaż towarów używanych opodatkowana jest marżą według stawki podstawowej i wynosi 23%. Faktura marża ma zastosowanie dla dostawy towarów używanych w przypadku, gdy podatnik nabył je od:

  • osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,

  • podatnika VAT bądź podatnika od wartości dodanej, w sytuacji gdy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub gdy dostawca był zwolniony od VAT,

  • podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży,

  • podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej w systemie marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W myśl definicji zawartych w ustawie o podatku VAT:

  • przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7; 

  • przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa wyżej, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika. Przy wyliczaniu marży uwzględnić zatem należy nie tylko cenę nabycia, ale wszystkie składniki wynagrodzenia płacone sprzedawcy wliczając w to podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi sprzedawca obciąża nabywcę.

Przy wyliczaniu marży Czytelnik powinien uwzględnić zatem wszystkie koszty płacone w związku z nabyciem monet. Do kwoty nabycia nie mogą natomiast zostać zaliczone koszty, które nie zostały zapłacone i nie są należne dostawcy towaru.

Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z art. 120 ust. 17 ustawy w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4 i 5, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:

  1. dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych;

  2. dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;

  3. dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i 5.

A zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i  antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z  ust. 4 i  5.

Wybór szczególnej procedury opodatkowania marży, wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów. Dotyczy to jednak jedynie przypadków nabycia towarów używanych, których dostawa podlegała opodatkowaniu w systemie marży. Oznacza to, że brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionych towarów i usług dotyczy jedynie przypadków nabycia towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki których dostawa podlega opodatkowaniu w systemie marży.

Natomiast, zdaniem Redakcji, Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu innych materiałów, jak np. opakowań, pomimo że dalsza sprzedaż tych towarów nastąpi w systemie marży. Materiały te nie mają bowiem charakteru towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki których dostawa mogłaby podlegać opodatkowaniu w systemie marży, a w konsekwencji wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny.Natomiast podatek naliczony od zakupu opakowań należy rozliczyć w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1, art.86 ust. 1 i ust.2, art.120 ust.1 pkt.4, art.120 ust.1 pkt.5 i 6, art.120 ust.17 art.113 ust.1 ustawy o VAT.