Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

July 1, 2018

Sprzedaż internetowa na rzecz klientów z krajów UE

0 894

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi między innymi sklep internetowy, poprzez który sprzedaje fototapety, ozdobne kartony i pudełka oraz inną galanterię papierniczą. Oferta skierowana jest zarówno do odbiorców krajowych, jak również do klientów z innych krajów UE. Nabywcami są często osoby prywatne z Niemiec, a ostatnio zakupu dokonał urząd gminy w Niemczech, który nie jest podatnikiem VAT w Niemczech. Jak powinniśmy opodatkować sprzedaż na rzecz tego nabywcy, który nie posiada numeru NIP unijnego?

ODPOWIEDŹ

Dostawę towarów do Niemiec zarówno na rzecz osób fizycznych, jak również na rzecz podmiotów, które w myśl obowiązujących w tym kraju przepisów nie mają obowiązku rozliczenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia, należy traktować jako sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju. W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju możliwe jest, aby została ona opodatkowana w Polsce lub w kraju dokonania dostawy, czyli w tym przypadku w Niemczech.

UZASADNIENIE

Sprzedaż wysyłkowa została zdefiniowana w art. 2 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), zgodnie z  którym jest to  dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na  jego rzecz z  terytorium kraju na  terytorium innego państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, jeśli dokonywana jest na  rzecz:

  • a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od  wartości dodanej – którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

  • b) każdego innego niż wymieniony w  lit.  a) podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od  wartości dodanej.

Opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej

Z brzmienia art. 23 ust.1 UPTiU wynika, że sprzedaż wysyłkowa towarów jest opodatkowana w kraju ich przeznaczenia. Z kolei art.23 ust. 2 i 3 UPTiU mówi, że jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe, wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, wówczas dostawa taka jest uznawana za dokonaną na terytorium kraju. Warunkiem koniecznym jest również nieprzekroczenie tego limitu w roku poprzednim.

Każde z państw członkowskich ustala własny limit sprzedaży wysyłkowej, który to w przypadku Niemiec wynosi 100.000 EUR. Przeliczenia kwot limitu na złotówki dokonuje się według kursu średniego NBP ogłoszonego na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego w zaokrągleniu do jednego tysiąca zł.

Wartość sprzedaży wysyłkowej do wysokości obowiązujących kwot limitów ustala się oddzielnie dla każdego kraju członkowskiego, niezależnie od kwoty sprzedaży wysyłkowej dokonanej do innych krajów. Dopiero po przekroczeniu limitów wyznaczonych przez dany kraj członkowski, polski podatnik musi opodatkować sprzedaż wysyłkową w kraju przeznaczenia, począwszy od tej dostawy, którą przekroczył obowiązujący limit, do końca roku i przez cały następny rok. W tym celu musi się zarejestrować na VAT w kraju członkowskim UE z którym przekroczył obowiązujący limit sprzedaży wysyłkowej.

 Podatnik może również skorzystać z prawa wyboru miejsca opodatkowania sprzedaży wysyłkowej w kraju docelowym, bez względu na obowiązujące limit, pod warunkiem, że zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z tej opcji we właściwym terminie, tj. min. 30 dni przed datą dokonania pierwszej dostawy. Powiadomienie o zamiarze rozliczania podatku VAT w innym kraju członkowskim lub o rezygnacji z tej opcji należy złożyć na druku VAT-21. Ponadto podatnik powinien również powiadomić organy skarbowe w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania podatku od wartości dodanej w tym państwie. Następnie - w terminie 30 dni od dokonania pierwszej dostawy - jest zobowiązany przedstawić w polskim urzędzie skarbowym dokument potwierdzający to powiadomienie. Należy pamiętać, że wspomniany wyżej wybór miejsca opodatkowania obowiązuje przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej

Dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 UPTiU podatnik ma  zawsze obowiązek wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i na terytorium kraju. Jeśli sprzedaż wysyłkowa opodatkowana jest w  Polsce, to  faktura powinna być wystawiona zgodnie z  polskimi zasadami i  według stawek obowiązujących w  kraju. W przypadku, gdy transakcja będzie podlegała opodatkowaniu w kraju docelowym, również obowiązuje konieczność udokumentowania takiej transakcji fakturą, która w tym przypadku powinna być wystawiona zgodnie z przepisami kraju, w którym czynność została opodatkowana. Posiadanie kopii tego dokumentu jest warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z Polski za dokonaną na terytorium innego państwa członkowskiego.

W przypadku opodatkowania sprzedaży wysyłkowej w kraju UE, będącym miejscem przeznaczenia wysyłki, polski podatnik w celu uniknięcia opodatkowania tej dostawy w  Polsce, musi udowodnić, iż sprzedaż ta została opodatkowana na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia. Zgodnie z art. 23 ust. 14 UPTiU, warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z  terytorium kraju za  sprzedaż dokonaną na  terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia jest posiadanie przez podatnika, przed upływem terminu do  złożenia deklaracji podatkowej za  dany okres rozliczeniowy następujących dokumentów, jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do  nabywcy znajdującego się na  terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów:

  • dokumentów przewozowych otrzymanych od  przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za  wywóz towarów z  terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez podatnika przewoźnikowi,

  • dokumentów potwierdzających odbiór towarów poza terytorium kraju.

Jeśli dokumenty, o  których mowa powyżej, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia wysyłanych lub transportowanych towarów do  nabywcy znajdującego się na  terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia, dokumentami potwierdzającymi, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez podatnika, takie jak np.: korespondencja handlowa z  nabywcą (w  tym jego zamówienie), dokument potwierdzający zapłatę za  towar.

Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju opodatkowanej w kraju przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupach służących tej czynności w oparciu o zapisy art. 86 ust.8 pkt.1 UPTiU, który mówi, że podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy importowane lub nabyte przez niego towary dotyczą dostawy towarów dokonanej poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby te czynności były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju, podlegającą opodatkowaniu w innym państwie członkowskim należy wykazać w pozycji 21 deklaracji VAT-7.

 Dorota Mróz

 Biegły Rewident

Podstawa prawna: art. 2 pkt. 23, art. 23, art. 86 ust. 8 pkt.1, art. 106b ust.1 pkt.2 ustawy o VAT.