Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO

March 31, 2017

Sprzedaż kamienia z obróbką - dostawa czy usługa

0 1322

Problem dotyczy sprzedaży kamienia: marmuru, trawertynu i innych. Mieści się to w PKWIU 23.70.11. Klient (firma), która zamówiła kamień życzy sobie fakturę z odwróconym VAT-em. Faktycznie nie jest to towar, który zdejmuje się z półki, ale trzeba uciąć i obrobić zanim się sprzeda, gdyż kupuje się płyty w dużych rozmiarach. Czy mamy tę transakcję potraktować jako usługę budowlaną? Próbowałam znaleźć numer PKWIU gdzie można ewentualnie tę usługę przypisać, ale nic mi nie pasuje. Pod numerem 43.99.60 są roboty związane z murowaniem i układaniem kamieni, ale tu nie ma żadnego układania. Nie wspomnę, że nie są to żadne kamienie. A może nasz klient nie ma racji i transakcja ta nie podlega odwrotnemu obciążeniu?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż kamienia wraz z usługami cięcia, obróbki jest jedną transakcją jaką jest dostawa towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy podatnik VAT wykonuje usługę budowlaną wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy jako podwykonawca na rzecz innego podatnika VAT zastosowanie znajdzie zasada odwrotnego obciążenia, zgodnie z którą podatnikiem jest nabywca usługi.

W pierwszej zatem kolejności, należy ustalić, z jakim świadczeniem mamy do czynienia w opisanej sytuacji. Sprzedaż kamienia zgodnie z określonym indywidualnym zamówieniem nabywcy wymaga ucięcia i obrobienia uciętego z dużej płyty kawałka. Świadczone zatem przez Państwa usługi cięcia, obróbki tego produktu są integralną częścią dostawy towaru. Świadczenie tych usług nie może być samodzielnym przedmiotem dostawy dla klienta. Zatem dostawa kamienia: marmuru, trawertynu i innych stanowi świadczenie główne, natomiast świadczeniem pomocniczym są ww. usługi, które są ściśle powiązane z dostawą tych towarów. Z ekonomicznego punktu widzenia sprzedaż kamienia wraz z tymi usługami jest jedną transakcją, jaką niewątpliwie jest dostawa towaru. Nie powinna zatem być dzielona dla celów podatkowych na poszczególne elementy, gdyż tworzy jedną kompleksową dostawę. Czynnościom cięcia, obróbki w całym świadczeniu, nie można przypisać charakteru dominującego, przeważającego, pozwalającego na uznanie całości wykonywanych czynności za świadczenie usług. Zgodnie z art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania, z pewnymi wyjątkami, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Z powyższych regulacji wynika, że w przypadku dostawy towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną wartość (cenę) towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi świadczenia zasadniczego (tj. dostawy towarów). Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu tej konkretnej dostawy. Zatem usługi cięcia, obróbki kamienia realizowane w związku z jego sprzedażą (stanowiące element transakcji dostawy) zwiększają kwotę należną pobieraną przez Państwa z tytułu dostawy towaru i powinny być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy towaru według stawki podatkowej właściwej dla tego towaru. Zatem prawidłowo postąpiliście Państwo uznając opisaną czynność za dostawę towarów.

Dodatkowo informujemy, że zgodnie z PKWiU „Cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia” sklasyfikowane jest pod symbolem 23.70.Z. Podklasa ta obejmuje:

  • cięcie, formowanie i wykańczanie kamienia dla budownictwa, drogownictwa, dekarstwa, do wykonywania nagrobków na cmentarzach itp.,

  • produkcję mebli z kamienia,

  • wykonywanie posągów innych niż artystyczne.

Nie obejmuje natomiast:

  • działalności kamieniołomów, wydobywania, cięcia i wstępnej obróbki kamienia, sklasyfikowanej w 08.11.Z,

  • produkcji kamieni młyńskich, kamieni ściernych i podobnych wyrobów, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach grupy 23.9,

  • wykonywania posągów przez indywidualnych artystów, sklasyfikowanego w 90.03.Z.

Usługi o tym symbolu nie znajdują się w wykazie usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy do których ma zastosowanie odwrotne obciążenie o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy o VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 (kwota netto) i w pozycji 20 (podatek należny).

Dorota Mizerska

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h, art. 29a ust. 1 i ust. 6 ustawy o VAT.