Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

October 1, 2014

Sprzedaż kart podarunkowych a powstanie obowiązku podatkowego

0 1395

Kosmetyczka sprzedaje karty podarunkowe o różnej wartości dotyczące świadczonych przez nią usług oraz kosmetyki. Klient może przekazać zakupioną  kartę podarunkową w formie prezentu wybranej osobie, która wykorzysta ją u tej kosmetyczki. Karta podarunkowa ma określony czas na wykorzystanie. Czy wydanie karty podarunkowej rodzi powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

ODPOWIEDŹ

Czynność sprzedaży kart podarunkowych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a otrzymane środki pieniężne w związku z odpłatnym przekazaniem tych kart swoim klientom nie stanowią zaliczki ani przedpłaty.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Z kolei stosownie do art. 19a ust. 8 ustawy, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4.

Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Z powyższego wynika, że art. 29a ust. 1 cyt. ustawy odnosi się do wszystkiego, co stanowi zapłatę obejmując swym zakresem każdą formę zapłaty otrzymaną przez sprzedawcę z tytułu dostawy towarów lub wykonania usługi.

Z pytania wynika, że Czytelniczka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kosmetycznych oraz sprzedaży kosmetyków dokonuje sprzedaży kart podarunkowych. Karta podarunkowa uprawnia okaziciela do dokonania zakupu za kwotę wskazaną na karcie w określonym czasie. Przedłożenie tej karty w określonym terminie upoważnia okaziciela do zakupu dowolnych kosmetyków oraz zakupu usług kosmetycznych. Wątpliwości Czytelniczki sprowadzają się do ustalenia, czy moment wydania karty podarunkowej rodzi powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „karta podarunkowa” lub przyjmując zamiennik „bon towarowy”. Natomiast Słownik Języka Polskiego - Wydawnictwo Naukowe PWN definiuje "bon" jako "dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub usług".

W związku z powyższym, a także w świetle przywołanego wcześniej przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT bon towarowy, nazwany w przedmiotowej sprawie "kartą podarunkową", nie mieści się w definicji towaru w rozumieniu ww. przepisu ustawy o VAT, gdyż nie jest on towarem, a jedynie dokumentem uprawniającym do odbioru towarów lub usług. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary lub usługi, natomiast wydanie tego bonu następuje w zamian za dokonanie wpłaty środków pieniężnych przez klienta. W związku z powyższym sprzedaży kart podarunkowych nie można utożsamiać z dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność wpłaty środków pieniężnych przez klientów na rzecz kosmetyczki i wydanie karty podarunkowej nie można również uznać za świadczenie usług za odpłatnością.

Jednocześnie dokonana przez klientów wpłata środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej nie stanowi zaliczki ani przedpłaty w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Ustawodawca nie zamieścił w treści ustawy o podatku od towarów i usług definicji zaliczki ani przedpłaty. Zgodnie ze „Słownikiem Języka Polskiego PWN", zaliczka to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet należności. Zaliczkę wpłaca się na poczet przyszłej dostawy towarów lub przyszłego wykonania usługi przed faktyczną dostawą lub faktycznym wykonaniem usługi. Natomiast przez przedpłatę należy rozumieć określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wpłacaną z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie. Zaliczka jak również przedpłata jako zapłata na poczet przyszłej należności musi być powiązana z konkretną transakcją. Jak wynika z pytania dokonana przez klientów wpłata środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej nie jest związana z nabyciem określonego towaru, bowiem karta ta uprawnia klientów do zakupu dowolnych towarów i usług oferowanych przez Czytelniczkę. Tym samym dokonana wpłata nie stanowi przedpłaty lub zaliczki, bowiem nie można jej powiązać z żadną z góry określoną usługą czy towarem i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w momencie jej otrzymania i wydania karty. Dopiero z chwilą dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług, a więc w momencie realizacji transakcji sprzedaży towaru lub usługi powstaje obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.

Reasumując, czynność sprzedaży przez Czytelniczkę kart podarunkowych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, natomiast środki pieniężne, które otrzymuje Czytelniczka w związku z odpłatnym przekazaniem tych kart swoim klientom nie stanowią zaliczki ani przedpłaty w rozumieniu art. 19a ust.8 ustawy o VAT. Dopiero realizacja karty podarunkowej, czyli fizyczne nabycie towaru lub usługi przez klienta, regulującego zapłatę poprzez wręczenie karty podarunkowej, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto w związku z tym, że czynność odpłatnego przekazania karty podarunkowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Czytelniczka nie ma obowiązku tej czynności dokumentować fakturą ani ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej.

Dopiero fizyczne nabycie towaru lub usługi przez klienta, regulującego zapłatę poprzez wręczenie karty podarunkowej, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Wydanie towarów za karty podarunkowe podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych według stawek właściwych dla danego towaru lub usługi.

Bożena Sawicka