Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

June 1, 2018

Sprzedaż komisowa samochodów a termin instalacji kasy

0 1086

Rozpoczynam działalność w zakresie sprzedaży komisowej używanych samochodów w systemie VAT-marża. Jak mam ustalić termin rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej powstanie po upływie 2 miesięcy następujących po miesiącu, w którym zostanie przekroczony obrót liczony w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w 2018 roku realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Do ww. obrotu należy uwzględnić całą wartość sprzedaży pomniejszoną o podatek wyliczony od marży

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Do obrotu wykazywanego w tej ewidencji nie wlicza się kwoty podatku należnego (art. 111 ust. 1a ustawy).

Regulacja ta określa podstawowe kryterium zobowiązujące do prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących, jakim jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Stosownie do art. 111 ust. 3b ustawy, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Zapis ten oznacza, że nabywca powinien otrzymać paragon, na którym zostanie uwzględniona kwota sprzedaży brutto.

Obrotem/podstawą opodatkowania z zastrzeżeniem m.in. art. 120 ust. 4, jest w myśl art. 29a ust. 1 ustawy wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Sama marża nie została natomiast określona jako obrót, a jedynie jako podstawa opodatkowania. Art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług określa, że przy tej szczególnej procedurze podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Kwota marży jest informacją poufną dla nabywcy stąd na paragonie wydrukowanym dla kupującego nie powinny się znaleźć dane o podstawie opodatkowania oraz faktycznej kwocie podatku VAT.

W myśl zapisu § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy obrót realizowany na rzecz w/w osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Ponieważ w zapisie § 4 ww. rozporządzenia nie została wymieniona dostawa samochodów (tylko poszczególnych ich części), jako przesłanka uniemożliwiająca korzystanie z w/w zwolnienia, zatem przy ich sprzedaży Czytelnik może korzystać z w/w zwolnienia. Limit uprawniający do zwolnienia należy wyliczyć w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w roku podatkowym licząc od dnia pierwszej sprzedaży samochodu dla w/w osób.

Wątpliwości Czytelnika dotyczą zapewne kwot, jakie należy przyjąć przy ustalaniu obrotu uprawniającego do zwolnienia, czy powinna to być kwota marży, czy też cała kwota sprzedaży.

Skoro podatnicy stosując szczególną procedurę opodatkowania marży, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników to przy ustalaniu limitu uprawniającego do zwolnienia Czytelnik również powinien wziąć pod uwagę całą wartość sprzedaży pomniejszoną o podatek wyliczony od marży. Niestety w przypadku sprzedaży samochodów najczęściej okazuje się, że sprzedaż już jednego z nich spowoduje przekroczenie tego limitu i obowiązek stosowania kasy fiskalnej.

Zatem w opisanym przypadku zastosowanie znajdują zasady ogólne, powodujące, iż obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej powstanie po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym zostanie przekroczony obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w proporcji do okresu wykonywania wymienionych czynności w 2018r. Przy czym obrotem jest cała kwota należna z tytułu sprzedaży towaru, stanowiąca kwotę nabycia towaru powiększoną o kwotę marży, czyli kwota, którą nabywca jest zobowiązany zapłacić.

 Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1, art. 111 ust. 1, ust. 1a, ust. 2 i ust. 3b, art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 1221 ze zm.), § 3 ust. 1 pkt 2, § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454 ze zm.).