Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 4, 2019

NR 85 (Styczeń 2019)

Sprzedaż kompleksowej usługi szkoleniowej wraz z noclegiem i wyżywieniem a zwolnienie z VAT

0 1303

Spółka z.o.o. zajmuje się organizowaniem szkoleń dla księgowych oraz innych osób związanych z branżą finansowo-księgowo-podatkową. Szkolenia są oferowane podmiotom działającym w branży księgowej i podatkowej (dla właścicieli jak i pracowników). Spółka ze względu na ceny wynajmu lokali szkoleniowych wraz z noclegami i wyżywieniem w dużych miastach, podpisała umowy najmu (wraz z usługami gastronomiczno-noclegowymi) w miejscowościach wczasowych (w tańszych pensjonatach). Czy w takim przypadku możliwe jest stosowanie zwolnienia z VAT dla całości sprzedawanej usługi szkoleniowej?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy świadczenia pomocnicze są niezbędne do wykonania świadczenia podstawowego, stosuje się zwolnienie z VAT dla usług szkoleniowych. Podatnicy nie mogą zatem tak budować struktury usługi szkoleniowej, aby część świadczeń pomocniczych miała pośredni związek z wykonywaniem świadczenia podstawowego, tj. szkolenia. Zatem świadczenie składające się ze szkolenia, noclegu oraz wyżywienia w przypadku, gdy będzie to uzasadnione czasem trwania szkolenia – kilkudniowe, stanowi świadczenie kompleksowe zwolnione z VAT.

UZASADNIENIE

Podmioty szkoleniowe mają często problem z określeniem zakresu świadczeń (różnego typu) jakie wchodzić będą do tzw. pakietu, sprzedawanego klientom z tytułu świadczonych usług szkoleniowych. Jest to o tyle istotne, iż zbyt mały zakres świadczeń może zniechęcać potencjalnych klientów, z drugiej strony zbyt szeroki zakres różnych usług w ramach jednej usługi szkoleniowej, będzie tworzył ryzyko zastosowania zwolnienia z VAT. Jak bowiem wskazuje ustawodawca w treści art.43 ust.1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) : Zwalnia się do podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

 

  • a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

  • b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

  • c) finansowane w całości ze środków publicznych

 

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Nie wchodząc w rozważania z jakiego tytułu spółka może zastosować zwolnienie z podatku VAT przy sprzedaży usługi szkoleniowej, należy wskazać że szkolenia wyjazdowe zawsze obejmują (z racji chociażby organizacyjnych) wiele różnego rodzaju świadczeń cząstkowych, które ostatecznie składają się na ostateczny produkt szkoleniowy. Należy jednocześnie wskazać, że konkurencja na rynku jest na tyle wysoka, iż firmy z branży starają się w góry, spotkaniem w karczmie górskiej, itd.

Ten właśnie aspekt marketingowy tworzy ryzyko, iż organy podatkowe lub skarbowe zakwestionują zwolnienie z VAT dla takiej usługi szkoleniowej i wskażą że uzasadnionym było podzielenie usługi na część zwolnioną, np. szkolenie oraz część gdzie należy naliczyć podatek należny.

Dlatego też konstruując produkt szkoleniowy, co do zakresu świadczeń cząstkowych należy wziąć pod uwagę następujące zasady, które mogą pomóc w samodzielnej ocenie zakresu zastosowania zwolnienia z VAT. Otóż:

 

  • a) kluczowym pojęciem na gruncie ustawy VAT jest zdefiniowanie pojęcia świadczenia kompleksowego, pod którym to pojęciem należy rozumieć taki rodzaj usługi składający się ze świadczenia głównego oraz świadczeń pomocniczych (ubocznych), które muszą być świadczone razem, aby możliwe było wykonanie świadczenia podstawowego,

  • b) świadczenia pomocnicze nie mogą być celem samym w sobie, co oznacza że jeżeli tego typu świadczenia nie służą w logiczny sposób realizacji świadczenia głównego, to nie mogą być traktowane jako część świadczenia kompleksowego zwolnionego z VAT,

  • c) świadczenia pomocnicze są realizowane przez ten sam podmiot, który świadczy usługę podstawową i nie ma to na celu osiągnięcia dodatkowego zarobku – na świadczeniu pomocniczym,

  • d) nie należy „na siłę” dzielić usługi, jeżeli ma ona charakter świadczenia jednorodnego i wprowadzać różnicowania świadczenia na część zwolnioną i opodatkowaną.

 

Przykład 1

Spółka z.o.o. sprzedaje usługę szkoleniową (3 – dniową), w skład której wchodzi świadczenie w postaci szkolenia, wyżywienie, nocleg oraz materiały książkowe związane z tematyką szkolenia. Szkolenie odbywa się w Karpaczu, a uczestnicy przyjechali z trzech pobliskich województw. Można w takim przypadku przyjąć, że nie należy dzielić usługi na świadczenia cząstkowe i zastosować zwolnienie z VAT. Takie podejście akceptują organy podatkowe (np. Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z 02.01.2012 r., sygn. IPPP1/443-1435/11-4/MP).

Przykład 2

Spółka z.o.o. sprzedaje usługę szkoleniową (3 – dniową), w skład której wchodzi świadczenie w postaci szkolenia, wyżywienie, nocleg, materiały książkowe związane z tematyką szkolenia oraz dowóz wynajętym autobusem ze stacji Jelenia Góra do ośrodka położonego z dala od centrum Karpacza. Uczestnicy przyjechali z trzech pobliskich województw. Można w takim przypadku przyjąć, że nie należy dzielić usługi na świadczenia cząstkowe i zastosować zwolnienie z VAT, a wynajęcie autobusu ma zapewnić sprawny i bezpieczny dojazd uczestników, tym bardziej że ośrodek nie znajduje się w centrum miejscowości.

Przykład 3

Spółka z.o.o. sprzedaje usługę szkoleniową (3 dniową), w skład której wchodzi świadczenie w postaci szkolenia, wyżywienie, nocleg, materiały książkowe związane z tematyką szkolenia, dowiezienie uczestników ze stacji Jelenia Góra do ośrodka położonego obok Karpacza. Jednocześnie każdego wieczora przewidziano „grilla na śniegu” oraz zwiedzanie wodospadu w Jakuszycach. Uczestnicy przyjechali z trzech pobliskich województw. Można w takim przypadku przyjąć, że należy podzielić usługę na świadczenia cząstkowe i zastosować stawkę VAT dla usług grillowania na śniegu oraz wycieczki nad wodospad. Ewidentnie bowiem można zauważyć, że te dwa rodzaje dodatkowych usług nie są niezbędne aby wykonać świadczenie podstawowe, tj. przeprowadzić skutecznie szkolenie.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) sprzedaż zwolnioną należy wykazać w poz.10.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.43 ust.1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług.