Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

April 18, 2016

Sprzedaż licencji a VAT

0 1046

Przychód ze sprzedaży licencji, upoważniającej do sprzedaży kursów on-line, na rzecz amerykańskiego serwisu, nie podlega wliczeniu do limitu łącznej wartości sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2016 roku nr IBPP4/4512-31/16/PK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, korzystający ze zwolnienia podmiotowego, który nawiązał współpracę z zagraniczną Spółką, mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Za pośrednictwem portalu internetowego Spółki Przedsiębiorca będzie oferował utworzone kursy on-line. Spółka ta nie posiada oddziału na terenie Polski. Przedmiotem działalności serwisu jest sprzedaż udostępnionych przez autorów kursów i podział zysku ze sprzedaży pomiędzy serwisem, a autorem kursu. Stroną zawieranych umów z kupującymi jest wyłącznie amerykańska spółka, która co miesiąc będzie przesyłać na konto Przedsiębiorcy wynagrodzenie ze sprzedaży, określając wielkość zysku należnego za poszczególny, sprzedany przez tę Spółkę, kurs. Przedsiębiorca nie zawiera z klientami serwisu żadnych umów sprzedaży, jest powiązany tylko stosunkiem zobowiązaniowym wyłącznie z amerykańską Spółką.

Sprzedaż licencji, upoważniającej do sprzedaży kursów on-line Przedsiębiorcy, następuje na rzecz amerykańskiego serwisu z siedzibą w Stanach Zjednoczonych i Spółka ta jest odbiorcą usług oferowanych przez Przedsiębiorcę.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy przychód ze sprzedaży licencji, upoważniającej do sprzedaży kursów on-line, na rzecz amerykańskiego serwisu, będącego odbiorcą usług, podlega wliczeniu do limitu łącznej wartości sprzedaży określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT,

  • czy jest obowiązany do wystawienia faktury dokumentującej świadczenie usług na rzecz podmiotu ze Stanów Zjednoczonych, czy też może rozliczyć się z samego wpływu na konto?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż dla usług w zakresie sprzedaży licencji na rzecz podatników, nie przewidziano szczególnego miejsca świadczenia. Zatem przy określaniu tego miejsca znajdzie zastosowanie zasada ogólna, zgodnie z którą miejsce świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi powiązane jest z miejscem odbioru tych usług, w tym przypadku Stany Zjednoczone. Powyższe zatem ma przełożenie na sposób fakturowania i ujęcia tych usług w deklaracji VAT.

W związku z tym, przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego należy brać pod uwagę wyłącznie wartość sprzedaży towarów i usług na terytorium kraju. W konsekwencji nie uwzględnia się wartości dostaw towarów oraz świadczenia usług, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium Polski.

Ponadto z przepisów jednoznacznie wynika, iż w przypadku świadczenia usług dla których miejsce świadczenia będzie terytorium państwa trzeciego podatnik krajowy świadczący tą usługę, jest zobowiązany do udokumentowania tej transakcji fakturą na której nie wykazuje stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży, netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Natomiast w sytuacji gdy nabywca usługi jest zobowiązany do rozliczenia podatku wykazuje wyraz „odwrotne obciążenie”.

Podstawa prawna: art. 106b ust. 1 pkt 1, art. 106a pkt 2, art. 106e ust. 1, art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.