Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

January 1, 2016

Sprzedaż likwidowanych środków trwałych a opodatkowanie VAT

0 953

Uczelnia wyższa publiczna będąca czynnym podatnikiem VAT dokonuje sprzedaży likwidowanych środków trwałych, instrumentów. Czy taka sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż likwidowanych środków trwałych (instrumentów) będzie opodatkowana podatkiem VAT jedynie w przypadku, gdy przy zakupie instrumentów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, lub instrumenty te wykorzystywane były do działalności opodatkowanej VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, co do zasady, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.Podatnikami, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z treści art. 15 ust. 2 ww. ustawy wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W opisanym przypadku należy określić, czy sprzedaż likwidowanych środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też podlega zwolnieniu. W tym celu należy ustalić, czy wyprzedawane instrumenty wykorzystywane były przez Uczelnię do działalności opodatkowanej, czy też do działalności zwolnionej, lub też niepodlegającej opodatkowaniu VAT oraz czy przy ich zakupie Uczelni przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem zwolnienie przysługuje w przypadku łącznego spełnienia dwóch warunków:

  • towary były wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku;

  • podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia, importu bądź wytworzenia tych towarów.

W związku z powyższym, jeżeli Uczelni nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowych instrumentów, to ich sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku gdy choć jeden z ww warunków do skorzystania ze zwolnienia nie będzie spełniony, sprzedaż instrumentów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z kolei w sytuacji, gdy instrumenty te nie zostały nabyte na potrzeby działalności gospodarczej w rozumieniu VAT (a co za tym idzie nie przysługiwało z tytułu ich nabycia prawo do odliczenia), a więc towary te były faktycznie użytkowane dla realizacji celów, które stanowią działalność publiczno – prawną (pozostającą poza VAT), sprzedając je uczelnia nie działa „w charakterze podatnika”, a to oznacza, że ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1,2, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.

Halina Lisowska