Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 5, 2015

Sprzedaż lokali mieszkalnych a VAT

0 913

Sprzedaż mieszkań nabytych od osób fizycznych oraz komorników sądowych korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 września 2015 roku nr ILPP1/4512-1-445/15-4/M.K

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na zasadach ogólnych w zakresie handlu nieruchomościami. Mieszkania będą kupowane na rynku wtórnym od osób fizycznych, bez podatku VAT, bądź od komornika w drodze licytacji, również bez podatku VAT. Następnie będzie w nich przeprowadzać drobne remonty, takie jak: malowanie, wymiana sanitariatów, itp. Ponoszone na remont wydatki nie będą przekraczały 30% wartości początkowej zakupionego mieszkania. Następnie będą sprzedawane.

Mieszkania będą kupowane na rynku wtórnym od właścicieli, którzy nabyli swoje lokale mieszkalne od spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i mieszkali w nich minimum 2 lata. Przy dostawie ww. mieszkań, w odniesieniu do każdego odrębnie, nie występuje czynność pierwszego zasiedlenia. Podatnik nie będzie odliczał podatku VAT od czynności związanych z pracami remontowymi. Mieszkania nie będą wynajmowane, będą towarem handlowym. Nabycie mieszkań będzie następować na podstawie czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnikowi nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Przedmiotowe nieruchomości lokalowe nie będą wykorzystywane na żadną działalność.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii zwolnienia od podatku VAT sprzedaży mieszkań w ramach prowadzonej działalności.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniem objęta jest dostawa budynku, budowli lub ich części dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, w stosunku do których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż z tytułu nabycia mieszkań podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto nie będą ponoszone wydatki na ulepszenie mieszkań przekraczające 30% ich wartości początkowej. Zatem zbycie tych mieszkań będzie korzystało ze zwolnienia od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.