Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

March 7, 2016

Sprzedaż lokalu mieszkalnego przez komornika a VAT

0 1107

Sprzedaż w trybie egzekucji sądowej nieruchomości z majątku osobistego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2016 roku nr ITPP3/4512-761/15/APR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Komornik Sądowy, który prowadzi postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. W toku postępowania zajęto nieruchomość, której własność nabył w listopadzie 2000 roku w wyniku umowy podziału majątku wspólnego, do majątku osobistego. Przedmiotowa nieruchomość jest nieruchomością gruntową niezabudowaną. Teren ten objęty jest obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym działka położona jest na terenie usług, z możliwością zabudowy maksymalnie 50% powierzchni, do trzech kondygnacji naziemnych i 12 m wysokości. Według oświadczenia dłużnika, nieruchomość ta nigdy nie stanowiła składnika prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Dłużnik nabył przedmiotową nieruchomość jako rolną, która jest od lat odłogowana, niewykorzystana zgodnie z przeznaczeniem. Dłużnikowi przy nabyciu nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia.

W związku z powyższym Komornik Sądowy zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy czynność prawna sprzedaży w trybie egzekucji sądowej opisanej nieruchomości, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż sprzedaż w trybie licytacji publicznej przedmiotowej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Bowiem dłużnik nabył nieruchomość do majątku osobistego w wyniku podziału majątku wspólnego oraz nie wykorzystywał jej w żaden sposób. Również działka nie została wprowadzona jako składnik majątkowy do działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, w przedmiotowej transakcji sprzedaży dłużnik nie wystąpi w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, gdyż czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Sprzedaż przedmiotowej działki będzie sprzedażą majątku osobistego, do którego unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż sprzedaż przedmiotowej działki gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby dłużnika uznać za podatnika tego podatku.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż dłużnik nie podejmował zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, zatem czynności te nie przybierają formy zawodowej, zbycie działki gruntu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.