Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 26, 2012

Sprzedaż lokalu użytkowego

0 931

Dostawa lokalu użytkowego oraz sprzedaż po uprzednim przekazaniu go na cele osobiste Podatnika będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz od pierwszego zasiedlenia minie więcej niż 2 lata.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 września 2012 roku nr IPTPP4/443-381/12-4/JM.

Sytuacja podatnika

Podatnik, będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, zakupił w styczniu 2004 roku lokal użytkowy, który przeznaczył na potrzeby prowadzonej działalności. Od powyższego zakupu Podatnik odliczył podatek VAT. W okresie użytkowania nieruchomości nie dokonano żadnych nakładów na jego modernizację. W bieżącym roku Podatnik zamierza dokonać jego sprzedaży dla innego przedsiębiorcy jako przedmiot działalności firmy lub dokonać jego przekazania na cele osobiste podatnika i wówczas przeznaczyć do sprzedaży.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy dokonując sprzedaży lokalu użytkowego bądź przeznaczenia go na cele osobiste z możliwością dalszej odsprzedaży, jako podatnik VAT, może do powyższej transakcji zastosować zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  • wszelkie inne darowizny

-jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Natomiast art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ww. ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub

  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jednocześnie art. 43 ust. 10 ww. ustawy stanowi, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  • są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

  • złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Dokonując analizy powyższych przepisów organ podatkowy stwierdził, iż sprzedaż przez Podatnika lokalu użytkowego, objęta będzie zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem spełnione zostaną warunki, o których mowa w tym przepisie. Pierwsze zasiedlenie przedmiotowego lokalu nastąpiło po raz pierwszy - w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy – w 2004 r., zatem należy uznać, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą upłynie okres co najmniej dwóch lat. Podatnikowi będzie przysługiwało zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o ile nie zostanie wybrana opcja opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy.

Również przekazanie lokalu użytkowego na cele osobiste Podatnika, a następnie jego dalsza odsprzedaż, mimo, iż będzie stanowić na gruncie przepisów ustawy dostawę towarów – w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy – która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, to jednak w analizowanej sprawie nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a od pierwszego zasiedlenia minie więcej niż 2 lata, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.