Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 16, 2016

Sprzedaż mieszkania a VAT

0 1215

Sprzedaż mieszkania wykorzystywanego do czynności opodatkowanych VAT po okresie dłuższym niż 2 lata od momentu przeznaczenia go na działalność gospodarczą (opodatkowaną VAT), będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 czerwca 2016 roku nr 1061-IPTPP3.4512.166.2016.2.JM.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Małżonek, który wraz z żoną, są współwłaścicielami mieszkania w bloku. Jego nabycie nastąpiło poprzez zakup z innymi osobami fizycznymi na współwłasność łączną nieruchomości gruntowej, a następnie zlecili firmie deweloperskiej wybudowanie na niej bloków mieszkalnych. Po zakończeniu budowy, Małżonkowie stali się wyłącznymi właścicielami mieszkania na skutek nieodpłatnego zniesienia współwłasności poprzez ustanowienie odrębnej własności lokali mieszkalnych. Grunt został nabyty w sierpniu 1994 roku, natomiast lokal został nabyty w lipcu 1995 roku a oddany do użytkowania w listopadzie 1995 roku. Małżonkowie nabyli mieszkanie na potrzeby prywatne. Działalność gospodarcza Małżonka została w nim zarejestrowana po raz pierwszy dopiero w marcu 2001 roku, przy czym na potrzeby działalności wydzielona została jedynie niewielka jego cześć, tj. jedno pomieszczenie. Lokal był wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych m.in. usługi projektowe, sprawdzające i inne w zakresie budownictwa. Mieszkanie również było przedmiotem umowy najmu w okresie od września 2011 roku do sierpnia 2012 roku. Po zajęciu lokalu w całości na potrzeby działalności gospodarczej, lokal będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych. Od zajęcia lokalu, do dnia jego ewentualnego zbycia upłynie czas nie krótszy niż 2 lata.

W związku z powyższym Małżonkowie zwrócili się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż przedmiotowego mieszkania będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż w związku z wynajmem lokalu w całości doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie z uwagi na fakt, że Małżonek nie ponosił i nie będzie ponosił wydatków na ulepszenie mieszkania, a ponadto od pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata, zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Skutkiem powyższego dostawa udziału w gruncie również będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, co wynika z art. 29a ust. 8 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 8, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.