Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO

September 12, 2011

Sprzedaż mieszkania nabytego od osoby fizycznej

0 931

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy, w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności kupię mieszkanie od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, a następnie je sprzedam, przy sprzedaży mogę skorzystać ze zwolnienia w VAT?

ODPOWIEDŹ

W szczególnych sytuacjach do dostawy budynków, budowli lub ich części stosuje się zwolnienie od podatku od towarów i usług, które ustawodawca określił w art. 43 ust.1 pkt.10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU).

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.10 UPTiU, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ustawodawca w art.2 pkt.14 UPTiU zdefiniował pojęcie pierwszego zasiedlenia jako wydanie użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Drugi rodzaj zwolnień, przewidziany przez art.43 ust.1 pkt.10a ustawy jest następujący: zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt.10, pod warunkiem, że:

  • a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  • b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów

REASUMUJĄC

Z informacji zamieszczonych w pytaniu niemożliwe jest określenie statusu nieruchomości, zarówno co do jej pierwszego zasiedlenia jak również okresu jaki upłynął pomiędzy jej pierwszym zasiedleniem, a planowanym zbyciem. Stąd też nie można stwierdzić, czy sprzedaż zakupionego przez podatnika lokalu mieszkalnego może korzystać ze zwolnienia na podstawie art.43 ust.1 pkt.10 UPTiU. Nie ma wątpliwości co do tego, że dokonując zakupu mieszkania od osoby fizycznej na podstawie aktu notarialnego podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stąd też dokonując sprzedaży tego mieszkania czytelnik może skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10a UPTiU, pod warunkiem, że nie poniósł wydatków na ulepszenie tego mieszkania w kwocie większej lub równej 30% jego wartości początkowej, co do których miał Pan prawo odliczyć podatek VAT naliczony.

Dorota Mróz

Biegły Rewident