Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 28, 2013

Sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności a ulga na złe długi

0 932

W zeszłym roku remontowałem dom mieszkalny osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Za wykonaną usługę wystawiłem fakturę na kwotę netto 20.000 zł plus 8% VAT, z 3 dniowym terminem płatności w formie gotówkowej. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zapłaty a osoba ta unika ze mną kontaktu, nie przyjmuje poczty (wezwań do zapłaty i not odsetkowych) a także nie odbiera telefonów. Czy mogę skorzystać z ulgi na złe długi?

ODPOWIEDŹ

Nie można skorzystać z ulgi na złe długi w stosunku do wierzytelności od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług daje podatnikowi możliwość skorygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w odniesieniu do wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Jednak aby skorzystać z tego prawa musi zostać spełnionych szereg warunków odnoszących się między innymi do statusu wierzyciela i dłużnika oraz unormowań dotyczących uznania wierzytelności za nieściągalną.

Jednym z podstawowych warunków, wyrażonym w art.89a ust.2 pkt 1 ustawy o VAT, jest to, aby dostawa towaru lub świadczenie usług było dokonane na rzecz podatnika w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, czyli podmiotu wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na jej cel lub rezultat. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych. Podatnik prowadzący działalność gospodarcza musi być także zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, niebędący w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Wobec tego, iż wykonał Pan usługę na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, a zatem podmiotu nie będącego podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 89a ust.2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi za złe długi.  

Emilia Wach