Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

June 6, 2014

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego a VAT

0 913

Sprzedaż nieruchomości na rzecz obecnego użytkownika wieczystego będzie przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości, zatem nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2014 roku nr ITPP2/443-340/14/AK.

Sytuacja podatnika

Starosta w imieniu Skarbu Państwa zamierza sprzedać w trybie bezprzetargowym współużytkownikom wieczystym nieruchomość gruntową. Na przedmiotową sprzedaż wyraził zgodę Wojewoda zarządzeniem z grudnia 2013 roku. Nabycie prawa wieczystego użytkowania nastąpiło w sierpniu 2012 roku. w kancelarii notarialnej od ówczesnego użytkownika wieczystego ww. nieruchomości gruntowej. Samo prawo użytkowania wieczystego dla tej nieruchomości zostało ustanowione w grudniu 1995 roku na rzecz ówczesnego użytkownika. Z informacji uzyskanych z Urzędu Miejskiego w dniu 20 we wrześniu 2013 roku wynika, iż dla obszaru przedmiotowej działki od 1 stycznia 2004 r. nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W obowiązującym ,,studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta " przyjętym uchwałą Rady Miejskiej w sierpniu 2012 roku obszar przedmiotowej działki wchodzi w skład terenu przeznaczonego pod zabudowę usługową.

W związku z powyższym Starosta zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedaż nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa w drodze bezprzetargowej na rzecz użytkownika wieczystego tej nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Biorąc pod uwagę szerokie, ekonomiczne rozumienie pojęcia „przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel”, ustawodawca uznał, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, wymieniając tę czynność w art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz użytkownika wieczystego, co sprawia, że może on rozporządzać nim jak właściciel. Znajduje to wyraz zarówno w swobodzie korzystania z gruntu i czerpania z niego pożytków w sposób niemalże taki, jak w przypadku właściciela tego gruntu, jak i w możliwości przeniesienia takiego władztwa na inny podmiot, jak przy dokonywaniu sprzedaży gruntu przez właściciela.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa organ podatkowy stwierdził, że z chwilą ustanowienia użytkowania wieczystego gruntu użytkownik otrzymał prawo do faktycznego dysponowania nieruchomością, jak gdyby był jej właścicielem. Z uwagi na fakt, że do ustanowienia tego prawa doszło przed dniem 1 maja 2004 roku, a więc przed wprowadzeniem przepisów, którymi ustawodawca objął tę czynność opodatkowaniem, nie podlegała ona opodatkowaniu.

Reasumując, planowana sprzedaż nieruchomości na rzecz obecnego użytkownika wieczystego będzie w istocie przekształceniem prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości. Będzie stanowiła jedynie zmianę tytułu prawnego do nieruchomości, natomiast nie wpłynie na „władztwo do rzeczy”, które użytkownik już uzyskał. Czynność ta nie może być traktowana jako ponowna dostawa tej samej nieruchomości, w związku z czym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.