Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

June 18, 2014

Sprzedaż nieruchomości na rzecz Spółdzielni a VAT

0 951

Zbycie nieruchomości gruntowych wraz z nieodpłatnym przeniesieniem prawa własności do znajdujących się na nich budynków mieszkalnych będzie opodatkowane 23% stawką podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 maja 2014 roku nr ITPP2/443-281/14/KT.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która planuje zbycie w trybie bezprzetargowym nieruchomości gruntowych zabudowanych wraz z nieodpłatnym przeniesieniem prawa własności znajdujących się na nich budynków mieszkalnych na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej.

Spółdzielnia z dniem 1 października 1992 roku, weszła w posiadanie dwóch budynków mieszkalnych, posadowionych na dwóch działkach gruntu, stanowiących własność Gminy. Budynki te wybudowane zostały przez Przedsiębiorstwo i zasiedlone od 1 listopada 1975 roku, jako mieszkania zakładowe. Likwidator tego Przedsiębiorstwa przekazał ww. budynki wraz z lokatorami na rzecz Spółdzielni nieodpłatnie, na podstawie protokołu. Po ich przejęciu, Spółdzielnia przyjęła tych lokatorów w poczet swoich członków i ustanowiła na ich rzecz spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali mieszkalnych, przy czym w późniejszym okresie niektóre z tych osób uzyskały spółdzielcze własnościowe prawa do lokali. Od czasu przejęcia tych budynków, Spółdzielnia nie ponosiła wydatków na ich modernizację, ponosiła zaś koszty ich bieżącego utrzymania.

Stan prawny gruntu pod ww. budynkami był nieuregulowany, stąd też Spółdzielnia wystąpiła o dokonanie na jej rzecz sprzedaży gruntu zabudowanego ww. budynkami. Wskazane budynki są obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Planowane nieodpłatne przeniesienie na Spółdzielnię budynków mieszkalnych jest równoznaczne z ich sprzedażą przez Gminę, z zaliczeniem na poczet ceny sprzedaży nakładów poniesionych przez Spółdzielnię na ich nabycie od Likwidatora ww. Przedsiębiorstwa. W związku z przejęciem tych budynków przez Spółdzielnię od Likwidatora, przysługują jej prawa i roszczenia do ww. nakładów, zgodnie z oświadczeniem złożonym przez Zarząd Spółdzielni.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z planowanym zbyciem nieruchomości zabudowanych budynkami, wchodzącymi w skład majątku Spółdzielni, Gmina może zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa organ podatkowy uznał, iż o ile jest oczywiste, że zbycie prawa własności gruntu spowoduje przeniesienie na Spółdzielnię także własności posadowionych na nim budynków mieszkalnych, jako części składowej gruntu, to bynajmniej nie jest oczywiste, że tym samym dojdzie do dostawy budynków w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro wybudowane przez Przedsiębiorstwo budynki mieszkalne zostały nieodpłatnie przekazane wraz z lokatorami na rzecz Spółdzielni przez Likwidatora tego Przedsiębiorstwa, to nie ma podstaw do przyjęcia, że Gmina dokona ich dostawy, chociaż przeniesie ich własność przenosząc na Spółdzielnię własność gruntu. Tym samym nie wystąpi dostawa budynków w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy, gdyż już wcześniej Spółdzielnia dysponowała nimi jak właściciel. Prawo do rozporządzania tymi budynkami jak właściciel wystąpiło bowiem po stronie podmiotu, który ten grunt zabudował, tj. Przedsiębiorstwa. Przyjęcie rozwiązania uwzględniającego dyspozycję art. 48 Kodeksu cywilnego, prowadziłoby do naruszenia koncepcji dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, przedmiotem dostawy w niniejszej sprawie będzie sam grunt, a czynność ta nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, które przewidziane jest dla dostawy budynków, budowli lub ich części. Zbycie tego gruntu nie będzie również objęte zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, bowiem jest on zabudowany, a więc nie stanowi terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane. W konsekwencji, jego dostawa winna być opodatkowana 23% stawką podatku.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.