Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaż nieruchomości nie objętej ważnym planem zagospodarowania przestrzennego w stosunku, do której nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania a z zapisów w ewidencji gruntów wynika jej przeznaczenie na działki rolne, jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 28 lutego 2013 roku o sygnaturze IPTPP2/443-1015/12-4/IR.

Sytuacja podatnika

Gmina będąca czynnym podatnikiem VAT przeprowadziła przetarg na sprzedaż nieruchomości gruntowej, na której urządzone są stawy. Nieruchomość ta składa się z trzech wyodrębnionych działek ,które nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Według ewidencji gruntów są to niezabudowane działki rolne, w części pod stawami .W stosunku do przedmiotowej nieruchomości nie została wydana decyzja o warunkach jej zabudowy i zagospodarowaniu terenu oraz nie został złożony wniosek o wydanie takiej decyzji.

W związku z powyższym zwrócono się z zapytaniem czy sprzedaż nieruchomości jest objęta zwolnieniem od podatku VAT.

Stanowisko organu podatkowego

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych tylko te, które są terenami budowlanymi oraz przeznaczonymi pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione z podatku od towarów i usług.

W interpretacji zauważono, iż ustawodawca zwalniając z podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę nie sprecyzował jakimi kryteriami należy się kierować, aby dokonać klasyfikacji gruntu. Rozważając powyższą kwestię organ podatkowy kierował się zapisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Po dokonaniu analizy powołanych źródeł prawa dyrektor izby skarbowej stwierdził, iż kwestię zasad kształtowania polityki przestrzennej przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej oraz zakres i sposób postępowania w sprawach przeznaczenia terenów na określone cele oraz ustalenia zasad ich zagospodarowania i zabudowy określa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z zawartych w niej przepisów wynika, że o przeznaczeniu terenu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego sporządzony, dla terenów gminy - przez gminę oraz, że ustalenia tego planu kształtują sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. W przypadku natomiast jego braku określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W sytuacji natomiast braku ww. aktów prawnych z zakresu zagospodarowania przestrzennego, dla klasyfikacji terenu niezabudowanego wiążące są zapisy ewidencji gruntów i budynków.

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że skoro przedmiotowa nieruchomość nie jest objęta ważnym planem zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano dla niej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania, natomiast z zapisów w ewidencji gruntów wynika jej przeznaczenie jako – działki rolne, to jej sprzedaż korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.