Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

October 31, 2015

Sprzedaż nieruchomości w celu wyegzekwowania VAT przez naczelnika urzędu skarbowego

0 1223

W związku z zaległościami VAT Urząd zajął moją nieruchomość. Wcześniej tę nieruchomość zajął Komornik na rzecz banku i doszło do zbiegu egzekucji. Dalszą sprzedaż nieruchomości Sąd powierzył Komornikowi. Komornik nie sprzedał mojej nieruchomości, bo nie było chętnych. Obecnie mija 6 miesięcy od zakończenia egzekucji przez Komornika. Czy Urząd Skarbowy może ponownie wszcząć egzekucję z nieruchomości? Nadmieniam, że nieruchomość jest obciążona kredytem bankowym.

ODPOWIEDŹ

Administracyjny organ egzekucyjny może ponownie wszcząć egzekucję z nieruchomości po 12 miesiącach od zakończenia uprzedniej egzekucji tj. od dnia uchylenia administracyjnego zajęcia nieruchomości. Uchylenie zajęcia może nastąpić dopiero po umorzeniu postępowania egzekucyjnego przez komornika.

Jednakże w sytuacji wpisu hipotecznego na przedmiotowej nieruchomości z tytułu kredytu bankowego, administracyjny organ egzekucyjny powinien ustalić kolejność zaspokojenia zaległości VAT. Jeśli przed dochodzoną zaległością VAT zabezpieczona będzie wierzytelność banku z tytułu kredytu, to naczelnik urzędu skarbowego wstrzyma sprzedaż nieruchomości. Dopiero kiedy wierzytelności cywilne wygasną, a prawo własności przedmiotowej nieruchomości nie ulegnie zmianie, organ egzekucyjny podejmie wstrzymaną sprzedaż.

UZASADNIENIE

Przepisy regulujące egzekucję prowadzoną przez komornika sądowego zawiera cześć III Ustawy Kodeks postępowania cywilnego (kpc) „Postępowanie egzekucyjne”. Procedury dotyczące wszczęcia, prowadzenia oraz zakończenia sprzedaży nieruchomości zawarte są Dziale VI w art. od 921 do art. 10224 kpc.

Zgodnie z art. 923 kpc wskutek wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji z nieruchomości wymienionej we wniosku, poprzez wzywanie dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania zostaje wszczęta egzekucja z nieruchomości przez komornika sądowego.

Egzekucja sądowa przewiduje maksymalnie dwie licytacje zajętej nieruchomości. Jeżeli nieruchomość nie została sprzedana w drugiej licytacji i żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji, o czym mówi art. 985 § 1 kpc. Należy jednak zauważyć, iż zgodnie Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 31 lipca 2014 r. I ACa 232/14 art. 985 § 1 k.p.c. „nie stanowi o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z mocy samego prawa, a jedynie zobowiązuje komornika do wydania postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z urzędu, a więc niezależnie od wniosków stron. Skutki jakie ustawa wiąże z umorzeniem postępowania egzekucyjnego następują zatem nie z mocy prawa, lecz dopiero po wydaniu przez komornika i uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego „(LEX nr 1506264).

W postępowaniu administracyjnym procedury wszczęcia, prowadzenia oraz zakończenia egzekucji z nieruchomości zawarte są w Dziale II Rozdział 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) „Egzekucja z nieruchomości”. Zgodnie z zawartymi w ustawie egzekucyjnej normami prawnymi administracyjny organ egzekucyjny może przeprowadzić trzy licytacje z nieruchomości. Jeżeli nieruchomość nie została sprzedana w trzeciej licytacji i żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, organ egzekucyjny uchyla zajęcie nieruchomości. Nowa egzekucja tej samej nieruchomości może być wszczęta nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia uchylenia zajęcia nieruchomości, o czym stanowi art. 111k § 1 u.p.e.a. W przypadku wszczęcia ponownej egzekucji z tej nieruchomości wszystkie czynności muszą być podjęte na nowo.

Należy zauważyć, iż pomimo tego samego przedmiotu sprzedaży egzekucja sądowa różni się od sprzedaży administracyjnej tym, że komornik może przeprowadzić tylko dwie licytacje, a organ egzekucyjny urzędu skarbowego trzy licytacje. Z kolei komornik może nową licytację wszcząć po 6 miesiącach od umorzenia poprzedniej, a naczelnik urzędu po 12 miesiącach od uchylenia czynności zajęcia nieruchomości.

Niemniej jednak należy zauważyć, iż w sytuacji kiedy dojdzie do zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej, w myśl art. 773 kpc sąd wyznacza organ do przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości w trybie właściwym dla danego organu.

Także podatek VAT będący należnością publicznoprawną wskutek rozstrzygnięcia sądu może być dochodzony przez komornika w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego, a administracyjne zajęcie nieruchomości nie może być dokonane wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od uchylenia pierwotnego zajęcia.

Należy również dodać, iż zgodnie z art. 70a u.p.e.a., jeżeli nieruchomość do której skierowano egzekucję, została obciążona przez bank hipoteką, organ egzekucyjny ustali kolejność zaspokojenia dochodzonej należności pieniężnej. W sytuacji, kiedy stwierdzi, że przed dochodzona należnością VAT podlegają zaspokojeniu inne wierzytelności zabezpieczone hipoteką, organ egzekucyjny wyda postanowienie w sprawie wstrzymania czynności zajęcia nieruchomości podjętej w stosunku do przedmiotowej nieruchomości. Z chwila zaspokojenia wierzytelności przed dochodzoną zaległością VAT i bez zmiany właściciela nieruchomości, organ egzekucyjny podejmie wstrzymaną czynność zajęcia nieruchomości.

Paulina Pawluk