Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

March 1, 2018

Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej do celów prowadzenia własnej działalności

0 911

W maju 2005 firma kupiła mieszkanie o powierzchni 70 m.kw. na działalność gospodarczą i w nim była siedziba firmy. Odliczyłam VAT od zakupu mieszkania. W 2018 roku Firma - osoba fizyczna prowadząca działalność na podstawie wpisu w CEIDG, chce to mieszkanie sprzedać osobie fizycznej. Zakup był w 2005 roku, a w okresie maj 2005-marzec 2008 była modernizacja nieruchomości przekraczająca 30% wartości. Nieruchomość ta do chwili obecnej była wykorzystywana jako siedziba Firmy w działalności opodatkowanej. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Tak, w przypadku sprzedaży przedmiotowego mieszkania może Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku.

UZASADNIENIE

W szczególnych sytuacjach do dostawy budynków, budowli lub ich części stosuje się zwolnienie od podatku od towarów i usług, które ustawodawca określił w art. 43 ust.1 pkt.10 i 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Drugi rodzaj zwolnień, przewidziany przez art.43 ust.1 pkt.10a ustawy o VAT zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art.43 ust.1 pkt.10, pod warunkiem, że:

  • a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  • b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

W celu stwierdzenia czy dostawa danego obiektu budowlanego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku należy posłużyć się definicją pojęcia „pierwsze zasiedlenie” zawartą w art.2 pkt 14 ustawy o VAT. Zgodnie z powyższą definicją przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub

  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W omawianej sytuacji należy wziąć pod uwagę wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie Kozuba Premium Selection, dotyczącym pierwszego zasiedlenia (wyrok z 16 listopada 2017 r., sygn. C- 308/16). TSUE stwierdził w nim, że polski przepis uniemożliwiający zastosowanie zwolnienia z VAT do sprzedaży nieruchomości, które były wcześniej wykorzystywane przez podatnika jedynie dla potrzeb własnej działalności, jest niezgodny z unijną dyrektywą VAT.

Podobne stanowisko zajął NSA wyroku z 14 maja 2015 roku (I FSK 382/14). NSA stwierdził częściową niezgodność przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z prawem unijnym poprzez wprowadzenie do definicji pierwszego zasiedlenia warunku oddania budowli do użytkowania „w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu”. Zdaniem Sądu, pod pojęciem pierwszego zasiedlenia należy rozumieć użytkowanie przez pierwszego nabywcę lub użytkownika budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu. Nie ma zatem znaczenia, czy doszło wówczas do oddania ich do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Z wyroku tego wynika, że jeżeli podatnik przez co najmniej dwa lata wykorzystywał budynek do własnych celów np. mieściła się w nim siedziba firmy, może go sprzedać ze zwolnieniem od VAT.

Zatem w przypadku, gdy Pani Firma poniosła wydatki na remont, a koszty przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości i po jej ulepszeniu Firma korzystała z tej nieruchomości użytkując ją jako swoją siedzibę, to przy jej zbyciu, może Pani skorzystać ze zwolnienia od VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż ze stawką zwolnioną należy wykazać w pozycji 10.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.2 pkt 14, art.43 ust.1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT.