Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

December 3, 2015

Sprzedaż obiadów w szkole a zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z VAT

0 1234

Czy przychody szkoły jednostki budżetowej Gminy z tytułu wpłat rodziców za obiady i wyżywienie dzieci w budynku przedszkola oraz szkoły podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT i czy wliczają się do limitu zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy VAT?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli stołówka funkcjonuje na zasadach wskazanych w art.67a ustawy o systemie oświaty, to sprzedaż wyżywienia dla uczniów i kadry pedagogicznej korzysta ze zwolnienia z podatku VAT i tego obrotu nie należy wliczać do limitu zwolnienia z opodatkowania.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.113 ust.1 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona z VAT jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Jeżeli wartość sprzedaży dokonywanej przez podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego przekroczy powyższy limit, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Do wartości sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 113 ust.1 nie wlicza się w myśl art. 113 ust. 5 ustawy m. in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,

b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt.7, 12 i 38–41,

c) usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

Gmina ma wątpliwość, czy przychody szkoły jednostki budżetowej z tytułu wpłat rodziców za obiady i wyżywienie dzieci w budynku przedszkola oraz szkoły podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT i czy wliczają się do limitu zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 113 ust. 1.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty, a także przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, ustawodawca zwolnił od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowywania, uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, system oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju. Zgodnie natomiast z uregulowaniem art. 67a ust. 1, w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła może zorganizować stołówkę. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest odpłatne, a warunki korzystania ze stołówki szkolnej, w tym wysokość opłat za posiłki, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Celem prowadzenia takich stołówek nie jest świadczenie usług gastronomicznych, ale wyłącznie pełnienie funkcji socjalno-bytowych, polegających na zapewnieniu żywienia w ramach realizacji przez te jednostki funkcji opiekuńczej. Tak więc, jeżeli działalność prowadzona przez Czytelnika spełnia warunki określone w przywołanych przepisach, przygotowywane przez stołówkę posiłki należy uznać za usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, polegające na ich żywieniu, tym samym zwolnione z podatku VAT.

Wartość świadczonych usług, które są zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 24 i pkt 26 nie jest wliczana do limitu wartości sprzedaży zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1 i ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 26 i pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz art. 1 pkt 1 i art. 67a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.