Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 21, 2016

Sprzedaż pensjonatu a VAT

0 1633

Sprzedaż budynku gastronomiczno-noclegowego zwolniona z podatku od towarów i usług - nie odliczono VAT przy zakupie oraz ulepszenia nie przekroczyły 30% wartości początkowej tego obiektu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2016 roku nr IBPP1/4512-387/16-1/KJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2007 roku nabył pensjonat na podstawie aktu notarialnego i związanej z tym faktury. Obiekt był w pełni przystosowany do prowadzenia działalności gospodarczej, zatem Przedsiębiorca niezwłocznie rozpoczął przyjmowanie grup zorganizowanych. Pensjonat poprzednio był wykorzystywany co najmniej przez kilkanaście lat.

Przy nabyciu Przedsiębiorcy nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. Bowiem sprzedaż ta była sprzedażą zwolnioną z podatku, gdyż przedmiotowy obiekt wykorzystywany był na działalność socjalną. Natomiast Przedsiębiorca przez cały okres użytkowania pensjonatu prowadzi w nim działalność opodatkowaną, świadcząc usługi gastronomiczne oraz usługi o charakterze noclegowym. Dodatkowo Przedsiębiorca wskazał, iż dokonał pewnych ulepszeń, które jednak nie przekroczyły 30% początkowej wartości tego obiektu.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem , czy sprzedaż budynku gastronomiczno-noclegowego będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż planowana przez Przedsiębiorcę dostawa budynku gastronomiczno-hotelowego nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą upłynie okres 2 lat. Spełnione tym samym zostaną warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla planowanej dostawy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.