Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

October 16, 2017

Sprzedaż po upływie 12 miesięcy towarów objętych spisem z natury

0 1104

Dokonana po upływie 12 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych sprzedaż towarów objętych spisem z natury, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 września 2017 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.397.2017.2.DM

Sytuacja Podatnika

W związku z prowadzonym postępowaniem upadłościowym syndyk będzie sprzedawał towary, tj. środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które były wykorzystywane w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej i zostały ujęte w sporządzonym spisie z natury. Wśród nich znajdują się m.in. działka gruntu, Zakład Przetwórstwa Mięsnego, nakłady inwestycyjne na Zakład, ogrodzenie, stoły, regały, okap, tor podwieszany, zestaw i program komputerowy, kasy fiskalne, waga, place i drogi. Kwota podatku należnego została wykazana w deklaracji VAT-7 za lipiec 2014 r., jednakże zobowiązanie to nie zostało zapłacone w ustawowym terminie.

Wniosek o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca został złożony w dniu 8 września 2015 r., natomiast w dniu 27 października 2015 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość Wnioskodawcy, jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Z tytułu niezapłaconego podatku wynikającego z remanentu likwidacyjnego Naczelnik Urzędu Skarbowego zgłosił wierzytelność w kwocie 178.292,00 zł. Wierzytelność została uznana.

Czy sprzedaż towarów objętych końcowym spisem z natury przez syndyka po okresie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia zaprzestania przez podatnika wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Jak stanowi art. 14 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 7 ustawy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i ust. 3, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury.

W przypadku zaprzestania przez podatnika wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jest on zobowiązany do sporządzenia spisu z natury posiadanych towarów, od których przy nabyciu dokonano odliczenia podatku naliczonego oraz do rozliczenia podatku należnego, wynikającego z tego spisu. Dokonana w okresie 12 miesięcy od dnia zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych sprzedaż towarów objętych spisem z natury, podlega opodatkowaniu jednakże korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 14 ust. 7 ustawy, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury. Natomiast w sytuacji, gdy dostawa towarów objętych spisem z natury nie zostanie dokonana w terminie 12 miesięcy od momentu powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 14 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas ich sprzedaż podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Mając powyższe na uwadze, jak również to, że syndyk masy upadłości dokonuje sprzedaży towarów w imieniu własnym, jednakże na rachunek podmiotu upadłego, wskazać należy, że planowana – po upływie 12 miesięcy od zakończenia wykonywania przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych – przez syndyka, w ramach postępowania upadłościowego, sprzedaż towarów objętych zakresem wniosku, w tym m.in. działki gruntu, Zakładu Przetwórstwa Mięsnego, nakładów inwestycyjnych na Zakład, które były wykorzystywane na cele prowadzonej działalności gospodarczej (niezasadne byłoby zatem uznanie, że wskazane towary stanowią majątek osobisty), mieści się w dyspozycji art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W transakcji ich sprzedaży Wnioskodawca wystąpi więc w charakterze podatnika podatku do towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Tym samym planowana sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych określonych w ustawie o podatku od towarów i usług, z zastosowaniem stawek właściwych dla poszczególnych towarów, w tym zwolnienia od podatku.

Podstawa prawna: art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.