Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

June 12, 2017

Sprzedaż podzielonych działek przez osobę nieprowadzącą działalności

0 1014

W celu uznania sprzedaży działek za działalność gospodarczą muszą być poniesione wstępne wydatki inwestycyjne w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2017 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.37.2017.3.KT.

Sytuacja Podatnika

Z uwagi na nietypowe ukształtowanie działki w formie długiego pasa gruntu od pełnych 3 lat zachodzą obiektywne trudności ze sprzedażą i chętnymi do kupna. Okoliczności te sprawiają konieczność podziału działki nr 2718 na mniejsze do ilości pięciu odrębnych. Wnioskodawczyni nie zamierza na tych działkach podejmować budowy oraz sprzedaży ich systemem deweloperskim. Natomiast sprzedaż działek z tytułu posiadania przez rodziców i zasiedzenia własności przez Zainteresowaną będzie następowała w różnych terminach, w zależności od warunków rynkowych i ujawnienia się nabywców.

Ponadto Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowana nie jest rolnikiem ryczałtowym. Wnioskodawczyni jest emerytką. Zainteresowana nie dokonała jeszcze podziału działki nr 2718 na mniejsze. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Działkę nr 2718 Zainteresowana nie udostępniała innym osobom odpłatnie, ani nieodpłatnie. Podziału działki nr 2718 jeszcze nie było. Wnioskodawczyni nie ma zamiaru nikomu jej udostępniać po podziale, a wyłącznie sprzedać. Zainteresowana nie uzbrajała działki i nie ma zamiaru, ani pieniędzy. Na płocie ogrodzenia wisi informacja „sprzedam”. Wnioskodawczyni nie występowała o decyzję dot. warunków zabudowy. Brak Planu zagospodarowania dla terenu obejmującego działkę. Zainteresowana nie występowała o zmianę planu zagospodarowania.

Czy sprzedaż działek po podziale działki nr 2718 nie zostanie potraktowana jako sprzedaż częstotliwa bądź dokonywana systemem deweloperskim, przy których byłby zastosowany podatek od towarów i usług wg art. 15 tej ustawy?

Stanowisko Dyrektora

Dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Należy wskazać, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Aby ocenić czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni w związku z planowaną sprzedażą działek po podziale działki o nr ewid. 2718, nie będzie działać w charakterze podatnika, a czynności te nie będą nosić znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie bowiem całokształt okoliczności i ich zakres, wskazuje, że są to działania należące do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Tym samym sprzedaż przez Wnioskodawczynię działek po podziale działki o nr ewid. 2718 będzie stanowić zwykłe wykonywanie prawa własności, a Zainteresowana zbywając przedmiotowe działki, stanowiące majątek prywatny będzie korzystała z przysługującego Jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Reasumując, należy uznać, że Wnioskodawczyni z tytułu transakcji sprzedaży działek po podziale działki o nr ewid. 2718, nie będzie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, prowadzącej działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.