Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

October 1, 2017

Sprzedaż pojazdu bez możliwości korekty nieodliczonej przy nabyciu kwoty podatku naliczonego

0 996

Chcę sprzedać samochód, zakupiony w 2011 roku jako środek trwały. W 2011 roku odliczyłem VAT od zakupu. Czy przy sprzedaży powinienem naliczyć VAT 23%? Czy złożyć korektę deklaracji jako nieodliczony VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż pojazdu będzie opodatkowana stawka VAT 23%, a ponieważ od zakupu przedmiotowego samochodu upłynęło 60 miesięcy, Czytelnik nie może dokonać korekty nieodliczonej przy nabyciu tego pojazdu kwoty podatku.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w art. 86a regulują kwestię prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych. Natomiast kwestie związane z korektą podatku naliczonego w związku z nabyciem pojazdu samochodowego zostały unormowane w art. 90b ustawy. Zatem, w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy:

  • wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu;

  • w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła kwota w wysokości 50% podatku naliczonego, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu. Dlatego też, gdy w okresie korekty nastąpi sprzedaż takiego pojazdu samochodowego, uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty.

Z pytania nie wynika w jakiej wysokości Czytelnik odliczył podatek z tytułu zakupu pojazdu (brak również informacji jaki to jest samochód), skoro jednak Czytelnik zastanawia się nad możliwością dokonania korekty nieodliczonego VAT zakładam, że jest to samochód od którego odliczono podatek w wysokości 60% wartości wynikającej z faktury dokumentującej nabycie.

W przedstawionym przypadku czas do złożenia korekty minął z upływem 2016 roku, zatem w obecnym stanie prawnym nastąpi niekorzystna dla Czytelnika sytuacja, tj. konieczność odprowadzenia podatku VAT w pełnej wysokości od wartości sprzedanego pojazdu, a dokonanie korekty nieodliczonego VAT nie jest możliwe.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(17) dostawę samochodu opodatkowanego stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawę opodatkowania oraz w pozycji 20 podatek należny.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 90 b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2017 roku , poz. 1221 z późn. zm.).