Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

February 1, 2016

Sprzedaż przez Gminę lokalu mieszkalnego zwolniona z VAT

0 1016

Gmina zmienia przeznaczenie części lokalu użytkowego (wcześniej lokal był wykorzystywany przez Gminną Bibliotekę Publiczną). Parter pozostanie lokalem użytkowym, a przeznaczeniem I piętra będzie lokal mieszkaniowy. Następnie gmina sprzeda lokal. Czy w takim przypadku sprzedaż lokalu mieszkalnego odbywa się w ramach pierwszego zasiedlenia? Gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz gmina nie ponosiła wydatku na ulepszenie lokali w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Czy mogę zastosować zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT?

ODPOWIEDŹ

Gmina ma prawo do zastosowania zwolnienia z VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W przypadku, gdy dostawa nie korzysta z w/w zwolnienia, zwolnienie w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy ma również zastosowanie pod warunkiem że:

  • a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  • b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przez pierwsze zasiedlenie z kolei, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich :

  • a) wybudowaniu lub

  • b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o po-datku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższej definicji wynika, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, przez którą należy rozumieć sprzedaż, a także umowę najmu, dzierżawę podlegające opodatkowaniu VAT. Przy czym, co istotne, „czynność ta nie musi być faktycznie opodatkowana (nie musi prowadzić do powstania podatku należnego), ponieważ za czynność taką należy również rozumieć czynność opodatkowaną w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże na mocy przepisów szczególnych - korzystającą ze zwolnienia od tego podatku” - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji nr ITPP2/443-1167/13/AD z 15 stycznia 2014 roku.

Z opisu wynika, że Gmina zmienia przeznaczenie części lokalu użytkowego na lokal mieszkaniowy, który następnie zamierza sprzedać. Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego jak również nie ponosiła wydatku na ulepszenie lokalu w stosunku do którego miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jeżeli zatem Gmina po zmianie przeznaczenia lokalu użytkowego na lokal mieszkaniowy np. wynajmowałaby ten lokal na podstawie umowy najmu, a następnie dokonałaby jego sprzedaży i sprzedaż ta odbyłaby się w okresie krótszym niż 2 lata od zakończenia czynności najmu, wówczas nie mielibyśmy do czynienia przy transakcji sprzedaży z pierwszym zasiedleniem, (bowiem oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi tego lokalu nastąpiłoby w wyniku umowy najmu) i sprzedaż tego lokalu korzystałaby ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jeżeli natomiast oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi tego lokalu nastąpi w wyniku sprzedaży tego lokalu wówczas Gmina nie ma prawa do zastosowania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ale ma prawo do zastosowania zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a z uwagi na to, że nie przysługuje zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz nie przysługiwało Gminie prawo do odliczenia podatku naliczonego jak również nie ponosiła ona wydatku na ulepszenie lokalu w stosunku do którego miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 14 oraz art. 43 ust.1 pkt 10 i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Paulina Pawluk