Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

July 1, 2014

Sprzedaż przez podatnika zajętych przez urząd ruchomości

0 1682

W związku z zadłużeniem w podatku VAT urząd skarbowy zajął mój samochód. W chwili obecnej znalazłem osobę, która chce kupić ode mnie zajęty pojazd. Czy mogę sprzedać zajęte auto bez zgody urzędu skarbowego? Nadmieniam, iż uzyskana kwota ze sprzedaży pokryłaby całość zadłużenia.

ODPOWIEDŹ

Nie może Pan dokonać sprzedaży zajętego samochodu bez zgody naczelnika urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 67a ustawy z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z chwilą zajęcia organ egzekucyjny może z mocy samego zajęcia ruchomości wykonywać wszelkie prawa zobowiązanego w zakresie niezbędnym do prowadzenia egzekucji, natomiast zobowiązany udziela organowi egzekucyjnemu wszelkich wyjaśnień, potrzebnych do dochodzenia zadłużenia. Zbycie zajętej ruchomości bez zgody naczelnika urzędu skarbowego spowoduje zgłoszenie do prokuratury przestępstwa o działaniu na szkodę Skarbu Państwa – naczelnika urzędu skarbowego poprzez udaremnienie egzekucji, o czym mówi art. 300 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. Kodeks karny. Należy zaznaczyć, iż jest to przestępstwo grożące karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Niemniej jednak w opisywanym przez podatnika zdarzeniu, istnieje możliwość uzyskania zgody naczelnika urzędu skarbowego na sprzedaż pod warunkiem przekazania uzyskanej ze sprzedaży kwoty na zadłużenie z tytułu VAT. Nadmienia się, iż naczelnik musi działać zgodnie z zasadą gospodarnego prowadzenia egzekucji i w sposób najmniej uciążliwy dla podatnika, czyli doprowadzenie do zapłaty podatku VAT, w sposób najmniej kosztowny. W sytuacji sprzedaży zajętego pojazdu przez podatnika nie wystąpią koszty egzekucyjne za czynności zmierzające do licytacji i koszty, które generuje sama sprzedaż licytacyjna.

Małgorzata Pereczkowska