Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , TRANSPORT

August 1, 2018

Sprzedaż przez Powiat motocykli usuniętych z drogi a podatek VAT

0 1159

Powiat organizuje przetarg na pozostawione na jego terenie niegdyś motocykle (porzucone) i „uprzątnięte” przez służby powiatowe. Nikt przez bardzo długi czas się po nie zgłosił, pojazdy te nie były nigdy wykorzystywane przez Powiat. Czy do sprzedaży mamy zastosować stawkę 23%?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż składników majątku, które związane były z wykonywaniem władztwa publicznego, a nie z prowadzoną działalnością, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Generalnie dostawa towarów definiowana jest jako przeniesienie prawa do rozporządzania danymi przedmiotami jak właściciel.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. Natomiast pojazd ten, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art.15 ust. 2 ustawy o VAT, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Tak więc, nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej lub urzędów obsługujących te organy, które wykonują czynności związane ściśle z realizacją zadań nałożonych innymi przepisami, a które z mocy prawa mają wykonywać te organy lub urzędy je obsługujące. Jak wynika z przepisów, Gmina ma obowiązek przejąć pojazdy uznane za porzucone. Generalnie, sprzedaż składników majątku, które związane były z wykonywaniem władztwa publicznego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku I FSK 1547/14 z 5 grudnia 2014r. zgodził się ze stanowiskiem Gminy, że dokonując czynności wobec nieruchomości, które nabyła np. na skutek dziedziczenia lub darowizn, a które nigdy nie były przez nią wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie działa jak podatnik VAT. Jednak w interpretacji wydanej 10 maja 2016 r. Nr ITPP2/4512-186/16/AW Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że sprzedaż samochodu, usuniętego z drogi i przejętego na własność podlega opodatkowaniu VAT.

W innej interpretacji z 18.08.2017 r. Nr 0115-KDIT1-1.4012.285.2017.1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej również potwierdził, że porzucone pojazdy z mocy prawa stają się własnością Gminy. W związku z tym, należy stwierdzić, że sprzedaż ich ma niewątpliwie charakter cywilnoprawny. Tym samym Gmina występuje dla tej czynności w charakterze podatnika, o którym mowa w art.15 ust. 1 ustawy oraz wykonuje czynności określone w art. 5 ust. 1 ustawy, stanowiące dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy. Interpretacje te są niezgodne z przytoczonym na wstępie wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także z treścią postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 marca 2014 r. w sprawie C-72/13, zgodnie z którym czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej i jako takie w ogóle nie podlegają opodatkowaniu.

Reasumując, zdaniem Redakcji, sprzedaż porzuconych motocykli nabytych przez Powiat z mocy prawa, których nie wykorzystywał do swojej działalności, w stosunku do których pełni wyłącznie funkcje właścicielskie, nie spełnia definicji działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Nie wykazuje się czynności niepodlegającej opodatkowaniu VAT.

Karol Zen

Podstawa prawna: art.5 ust.1, art. 15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 50a ust. 1, art.130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.