Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

November 1, 2017

Sprzedaż przez rolnika ryczałtowego tulipanów a podatek VAT

0 1076

Jestem rolnikiem ryczałtowym. Nie zarejestrowałem się, jako czynny podatnik VAT. Mam w swoim majątku dużą działkę rolną z przeznaczeniem na uprawy rolne. Już dokonałem inwestycji i przygotowałem tę działkę pod zasianie ozdobnych kwiatów w okresie wiosenno-letnim (tulipany różne odmiany). Następnie chcę sprzedawać na zamówienie te rzadkie okazy do kwiaciarń. Czy sprzedaż powyższych kwiatów będzie opodatkowana podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej przez rolnika ryczałtowego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przez działalność rolniczą, zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy, rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych. Z kolei, w myśl art.43 ust. 1 pkt 3 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz świadczenie usług dokonywane przez rolnika ryczałtowego.

Zatem rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia bez względu na wartość dostaw w zakresie produktów rolnych i usług rolniczych. Ponadto, rolnik ryczałtowy w zakresie swojej działalności rolniczej nie ma obowiązku wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania deklaracji podatkowych oraz dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Jak wynika z powyższych przepisów, Czytelnik będący rolnikiem ryczałtowym sprzedając tulipany z własnej działalności rolniczej do kwiaciarń ma prawo korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług.

Ważne: Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2. Należy jednak pamiętać, że w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku, ponownie skorzystać ze zwolnienia można dopiero po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia określonego w  ust. 1 pkt  3, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.

Ewidencja w deklaracjACH:Brak obowiązku składania deklaracji VAT.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 15, pkt 19, pkt 20, pkt 21, art. 43 ust. 1 pkt 3, art. 43 ust. 3, ust. 5, art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.