Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

October 1, 2017

Sprzedaż samochodów w systemie VAT marża a kasa fiskalna

0 4959

Firma zajmuje się handlem samochodami. Większość samochodów jest kupowana od osób fizycznych na umowę kupna sprzedaży bez możliwości odliczenia podatku VAT. Samochody te sprzedawane są osobom fizycznym w systemie VAT marża. W związku z tym, że jest to sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy ją na kasie fiskalnej oraz wystawiamy dokument Faktura VAT Marża. Firma, która obsługuje nas w zakresie kasy fiskalnej zaprogramowała nam kasę w ten sposób, że wartość sprzedaży samochodu w cenie zakupu jest ujmowana w kasie pod kodem: sprzedaż zwolniona a uzyskiwana marża brutto jako sprzedaż ze stawką 23% Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Sprzedaż ta nie jest sprzedażą zwolnioną tylko nieopodatkowaną. 

ODPOWIEDŹ

Paragon fiskalny powinien zawierać całą wartość sprzedaży bez odrębnego wyszczególniania marży. Błędem jest ewidencjonowanie na kasie fiskalnej dostaw towarów opodatkowanych w formie marży w dwóch pozycjach: wartość odpowiadająca kwocie nabycia towaru - jako sprzedaż zwolniona z VAT, oraz wartość odpowiadająca kwocie marży - jako sprzedaż z zastosowaniem właściwej stawki, tj. 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Stosownie do § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję każdej sprzedaży przy użyciu kas oraz zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 są zobowiązani do wydania kupującemu, bez jego żądania, paragonu fiskalnego. Podatnicy, prowadząc ewidencję za pomocą kas rejestrujących, stosują oznaczenia literowe od A do G do przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług, przy czym:

  • a) literze A jest przyporządkowana stawka podstawowa podatku,

  • b) literom od B do G odpowiadają pozostałe stawki podatku stosowane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku.

Dla zaewidencjonowania dostawy towarów opodatkowanych w formie marży należy przyporządkować dowolną wolną literę, np. F, przyjmując, że jest to stawka o wartości zero proc., zaprogramowana jako stawka „umowna”, która nie podlega wykazaniu w deklaracji podatkowej VAT. Wówczas pod literą F ewidencjonowana jest cała kwota brutto z tytułu sprzedaży towaru opodatkowanego w formie marży, bez wyszczególniania kwoty VAT i podstawy opodatkowania.

Uwaga: W książce serwisowej kasy, powinna widnieć adnotacja, że przyporządkowana litera (np. F) dotyczy sprzedaży opodatkowanej w formie marży zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.

Należałoby jeszcze zaznaczyć, iż oprócz ewidencjonowania na kasie fiskalnej sprzedaży opodatkowanej w formie marży, konieczne jest jednoczesne prowadzenie dla potrzeb rozliczenia VAT ewidencji umożliwiającej wyodrębnienie kwoty nabycia, marży i kwoty należnego podatku. Prowadzenie takiej ewidencji umożliwi prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej VAT-7.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) sprzedaż ze stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 podstawa opodatkowania i w pozycji 20 podatek należny.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, § 3 ust. 1, § 6 ust. 1 pkt 5 i pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.