Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

April 4, 2013

Sprzedaż samochodu a utrata prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT

0 942

Podatnik, który po dostawie samochodu osobowego, zamierza wykonywać czynności opodatkowane, to przed dniem wykonania pierwszej po sprzedaży czynności opodatkowanej będzie obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 11 stycznia 2013 roku nr ITPP1/443-1262a/12/MN.

Sytuacja podatnika

Podatnik świadczy usługi lekarskie w zakresie psychiatrii i seksuologii, zwolnione od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 18a i 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz wykonuje usługi medyczne, opodatkowane podatkiem VAT. W chwili obecnej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ww. ustawy. Jednocześnie rozważa możliwość sprzedaży samochodu osobowego, będącego środkiem trwałym, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo do odliczenia, a ponadto samochód ten spełnia definicję towaru używanego, zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano pytanie, czy w związku ze sprzedażą samochodu osobowego Podatnik straci prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, że prawo do zastosowania zwolnienia będzie miał podatnik, dokonujący dostawy ruchomości, w stosunku do których okres ich używania wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jak właściciel oraz nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z tym skoro przedmiotowy samochód osobowy spełnia definicję towaru używanego, gdyż od momentu wprowadzenia przedmiotowego samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych do chwili sprzedaży upłynął okres co najmniej 6 miesięcy i w stosunku do tego towaru Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, tym samym zostały spełnione oba warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 ustawy.

Jednakże mając na uwadze art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy dokonujący dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, niezależnie od wielkości obrotów stwierdzić należy, że skoro sprzedawany samochód osobowy jest towarem podlegającym opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, w przypadku dokonania odpłatnej dostawy przedmiotowego samochodu, bez względu na jej wartość oraz fakt zaliczenia towaru do środków trwałych, Podatnik utraci prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ww. ustawy.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy Podatnik przed dniem, w którym traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1.

Reasumując organ podatkowy wskazał, iż do momentu, w którym Podatnik wykonywać będzie wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku od towarów i usług (w zakresie ochrony zdrowia, sprzedaż wskazanego we wniosku samochodu osobowego korzystająca ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 2 ustawy o VAT) nie będzie miał obowiązku rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług. Natomiast jeśli po dostawie wskazanego we wniosku samochodu osobowego zamierza wykonywać czynności opodatkowane (inne niż w zakresie ochrony zdrowia, korzystające ze zwolnienia), to przed dniem wykonania pierwszej po sprzedaży samochodu czynności opodatkowanej, będzie obowiązany do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w celu rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 96 ust. 5 pkt 2, art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.