Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

November 29, 2017

Sprzedaż samochodu nabytego bez VAT

0 2458

Sprzedaż samochodu zakupionego na podstawie umowy kupna-sprzedaży i wykorzystywanego do działalności opodatkowanej nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2017 roku nr 0112-KDIL2-2.4012.369.2017.1.JK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. W 2009 r. Spółka kupiła samochód osobowy od zagranicznej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej nie będącej podatnikiem podatku VAT ani podatku od czynności cywilno-prawnych. Zakup dokonany był na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Zainteresowany posiada zaświadczenie (VAT-25) potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu. Samochód był wykorzystywany w firmie do wykonywania czynności opodatkowanych. Przez cały okres eksploatacji Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT ani od paliwa ani od części zamiennych. Obecnie Spółka ma zamiar sprzedać wyżej wymieniony samochód. W dniu zakupu pojazdu Wnioskodawca był świadomy, że pojazd będzie przeznaczony do sprzedaży.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą m.in. kwestii ustalenia, czy sprzedając samochód nabyty bez VAT trzeba naliczyć podatek według stawki 23%, czy będzie to sprzedaż podlegająca zwolnieniu od VAT.

Stanowisko Dyrektora

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uwzględniając zatem powołane przepisy prawa oraz elementy opisu sprawy wskazać należy, że dostawa używanego samochodu nie będzie transakcją korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Pojazd nie był bowiem wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT, skutkiem czego nie zostaną spełnione przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku z ww. tytułu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy – między innymi – towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Taka procedura opodatkowania może być stosowana w przypadku dostawy towarów używanych nabytych wcześniej przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży. Przy czym towary używane nabyte są od podmiotów wymienionych w cyt. wyżej art. 120 ust. 10 ustawy. Dodatkowo podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy jego nabyciu. Ponadto, jak wynika z przepisu art. 120 ust. 4 ustawy, warunkiem niezbędnym do zastosowania tej procedury jest określenie, że towar został jednak nabyty w celu odsprzedaży (także w sytuacji, gdy samochód ten przed odsprzedażą podatnik użytkował dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej).

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że, z uwagi na fakt, że sprzedaż samochodu opisanego we wniosku będzie objęta procedurą VAT-marża, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru (kwota sprzedaży), a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, tj. kwota marży pomniejszona o kwotę 23%. Tym samym, przy sprzedaży przedmiotowego samochodu należy ująć podatek VAT w wysokości 23% od marży. Natomiast jeżeli cena sprzedaży będzie niższa niż cena zakupu, to podstawa opodatkowania (marża) wyniesie 0,00 zł, a w związku z tym nie wystąpi podatek należny.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.