Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

December 17, 2012

Sprzedaż samochodu osobowego a utrata prawa do zwolnienia z VAT

0 1014

Sprzedaż samochodu osobowego używanego powyżej 1/2 roku, który stanowi towar opodatkowany podatkiem akcyzowym, powoduje utratę zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 października 2012 roku nr IPPP2/443-754/12-4/JW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie architektury, polegającą na opracowywaniu projektów technologicznych oraz sprawowaniu funkcji kierownika budowy. Podatnik korzysta ze zwolnienia w podatku VAT ponieważ wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim, ani bieżącym roku podatkowym kwoty 150 000 zł. W kwietniu 2012 roku Podatnik sprzedał samochód osobowy będący środkiem trwałym od kwietnia 2008 roku wystawiając rachunek, następnie wystawił kolejny rachunek dokumentujący opracowanie projektu technologicznego.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniami:

  • Czy sprzedaż samochodu osobowego będącego środkiem trwałym, używanego powyżej 1/2 roku, od którego nie odliczono podatku VAT, powoduje utratę prawa do zwolnienia z VAT,

  • Czy utrata prawa następuje z dniem sprzedaży samochodu osobowego, czy z dniem dokonania kolejnej sprzedaży opodatkowanej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Ad. 1

W myśl art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia od podatku mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł - zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Ponadto do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku oraz odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Jednakże pomimo spełnienia przez podatnika tych wymagań utrata zwolnienia następuje, również kiedy podatnicy dokonują dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 43 ust. 2 ww. ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z opisu sprawy wynika, iż przedmiotem dostawy był samochód osobowy będący środkiem trwałym, który Podatnik użytkował ponad pół roku, co kwalifikuje do uznania tego samochodu za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 ww. ustawy. Niemniej jednak w przedmiotowej sprawie należy mieć przede wszystkim na względzie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług w powiązaniu z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.

Podatnik sprzedał samochód osobowy, który – mając na uwadze literalne brzmienie art. 1 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym - podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W takim przypadku podmiot dokonujący sprzedaży samochodu osobowego traci zwolnienie podmiotowe pomimo, że na kolejnym etapie obrotu nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Zatem mając na uwadze wskazany wyżej przepis art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności organ podatkowy stwierdził, że w związku z dokonaną sprzedażą samochodu osobowego, używanego powyżej 1/2 roku, który stanowi towar opodatkowany podatkiem akcyzowym w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, Podatnik utracił zwolnienie określone w art. 113 ust. 1 ustawy.

Ad. 2

W związku z utratą prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ze względu na dostawę przedmiotowego samochodu, Podatnik był zobowiązany zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy do dokonania rejestracji jako czynny podatnik podatku VAT przed dniem dostawy przedmiotowego samochodu osobowego będącego środkiem trwałym. Zatem przedmiotowa dostawa winna być realizowana przez Podatnika jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT i tym samym winna być udokumentowana fakturą VAT.

W związku z tym, co uzasadnił organ podatkowy we wcześniejszej części przedmiotowego rozstrzygnięcia oraz zgodnie z wyżej cytowanym art. 106 ust. 1 ustawy, Podatnik przy dokonaniu również kolejnej usługi tj. w zakresie opracowania projektu technologicznego, winien wystawić fakturę VAT z właściwą stawką podatku.

Podstawa prawna: art. 96 ust. 5 pkt 2, art. 106 ust. 1, art. 113 ust. 1, ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym.