Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

June 1, 2018

Sprzedaż samochodu otrzymanego w darowiźnie

0 2840

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. W grudniu 2016 otrzymałem w darowiźnie samochód osobowy, darowizna ta korzystała ze zwolnienia od podatku PCC. Samochód przekazałem na potrzeby działalności gospodarczej, został on ujęty w ewidencji środków trwałych i służył do działalności opodatkowanej podatkiem VAT. W tym roku zamierzam sprzedać ten samochód i w związku z tym mam pytanie, czy powinienem tę sprzedaż opodatkować podatkiem VAT, czy mogę ewentualnie zastosować procedurę VAT-marża? Czy korzystniej będzie wycofać ten samochód z działalności i sprzedać go na umowę cywilną sprzedaży?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż samochodu w ramach działalności gospodarczej będzie stanowiła dostawę towarów opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przy sprzedaży samochodu otrzymanego w darowiźnie Czytelnik nie może skorzystać w procedury VAT-marża. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wycofanie środka trwałego z działalności i przekazanie na cele osobiste, ponieważ czynność ta jest wyłączona z zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) pod warunkiem, że ponoszone w trakcie używania samochodu wydatki nie dotyczyły jego części składowych.

UZASADNIENIE

Zastosowanie procedury VAT-marża

Jednym z warunków możliwości zastosowania szczególnej procedury opodatkowania VAT-marża przy sprzedaży towarów używanych jest, aby towary te, były uprzednio nabyte przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odprzedaży (art. 120 ust.4 UPTiU).

W przypadku zatem samochodu otrzymanego w drodze darowizny, nie jest spełniony warunek nabycia w celu odprzedaży, a zatem Czytelnik do sprzedaży tego samochodu nie może zastosować procedury szczególnej.

Samochód ten służył do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem, co do zasady, jego sprzedaż należałoby opodatkować stawką VAT 23%.

Wycofanie środka trwałego z firmy i przekazanie na cele osobiste

W myśl art.7 ust.2 UPTiU przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt.1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

 

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z treści pytania nie wynika, żeby podatnik dokonywał zakupu jakichkolwiek części składowych do samochodu od których dokonywał odliczenia podatku VAT naliczonego. A zatem należy ustalić, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu.

Nabycie samochodu nastąpiło od osoby fizycznej w ramach darowizny i co do zasady jest opodatkowane podatkiem PCC od spadków i darowizn.

Z licznych orzeczeń wynika, że o możliwości odliczenia podatku naliczonego można mówić wyłącznie wówczas, gdy wystąpił on na poprzednim etapie obrotu (tj. przy nabyciu lub wytworzeniu towaru). Taki pogląd wyraził NSA w wyroku z dnia 28lutego 2013 r., sygn. I FSK 627/12, w którym stwierdził, że o prawie do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towaru, w myśl art. 86 UPTiU można mówić wyłącznie wówczas, gdy dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jeżeli zatem nabycie samochodu podlegało podatkowi PCC, a nie opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas nie można mówić o prawie (lub braku prawa) do odliczenia VAT.

Z powyższego wynika, że czynność nabycia samochodu w drodze darowizny, która to czynność jest objęta podatkiem PCC (a nie VAT) nie dała podatnikowi możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia tego samochodu. A zatem wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne podatnika nie stanowi dostawy towarów o której mowa w art.7 ust.2 UPTiU, jest to czynność spoza zakresu działania ustawy i tym samym niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, pod warunkiem, że w trakcie używania tego pojazdu w działalności, wydatki związane z jego używaniem, od których Czytelnik odliczał podatek naliczony, nie dotyczyły jego części składowych.

Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 sierpnia 2016 r., sygn. ILPP2/4512-1-250/16-5/OA.

Opodatkowanie sprzedaży samochodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Jeżeli podatnik zdecyduje się na sprzedaż samochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wówczas przychód ze sprzedaży będzie opodatkowany podatkiem w ramach działalności. Stosownie bowiem do treści art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

 

  • środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Generalnie za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego jej wykonania), nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności (art. 14 ust. 1c ustawy o pdof);

 

Nieumorzona część środka trwałego będzie kosztem podatkowym. Zgodnie z art.24 ust.2 ustawy o pdof dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych, powiększona o sumę dokonanych od tych środków odpisów amortyzacyjnych.

W przypadku wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej należy go wykreślić z ewidencji środków trwałych i tym samym zaprzestać dokonywania amortyzacji. Nieumorzona część środka trwałego nie może wówczas zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku sprzedaży środka trwałego wycofanego z działalności gospodarczej do majątku prywatnego istotne znaczenie odgrywa okres jaki upłynął od momentu wycofania środka trwałego do chwili sprzedaży. W przypadku, gdy okres między datą wycofania a sprzedażą jest krótszy niż 6 lat, wówczas kwota uzyskana ze sprzedaży zostaje uznana za przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu jako przychód z tej działalności. Jeżeli natomiast od momentu wycofania do chwili sprzedaży upłynie 6 lat, to sprzedaż takiego składnika majątku nie będzie stanowiła przychodu i nie zostanie opodatkowana.

Dorota Mróz

Biegły Rewident

Podstawa prawna: art.5 ust. 1 pkt 1, art.7 ust.2, art.120 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.