Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

November 1, 2017

Sprzedaż samochodu prywatnego wykorzystywanego w firmie

0 1187

Podatnik od 1 sierpnia br. prowadzi firmę jednoosobową opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług transportowych w zakresie przewozu osób jak i towarów. Z uwagi na to, że nie posiadał samochodu w ramach umowy użyczenia od jego ojca użytkował samochód osobowy (8+1 osoba z kierowcą). Z kolei ojciec podatnika kupił ten samochód w Niemczech na siebie (nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej) i od zakupu nie odliczał żadnego VAT-u. Samochód ten nie został wprowadzony do wykazu środków trwałych firmy. W miesiącu sierpniu podatnik był zwolniony z VAT na podstawie art. 113 ust.1 ustawy a od 1 września br. zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Podatnik od 1 września br. zakupuje paliwo do tego samochodu na faktury VAT i odlicza ten VAT w wysokości 50%. W dniu 16 września 2017 roku podatnik w ramach umowy cywilno-prawnej kupił ten samochód od swego ojca na siebie a nie na firmę. Zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych i przekazał odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego. Z uwagi na to, że ten samochód zamierza sprzedać przed upływem 1/2 roku od dnia zakupu to powstają pytania:

  • czy ojciec podatnika będzie zobowiązany zapłacić VAT należny od umowy użyczenia?

  • czy podatnik będzie musiał sprzedaż ten samochód na fakturę VAT, czy też wystarczy umowa cywilno-prawna?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku zarówno umowa użyczenia jak i sprzedaż przedmiotowego samochodu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług za odpłatne świadczenie usług uznać należy również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Na podstawie powyższego przepisu uznać należy, iż opodatkowaniu podatkiem VAT w określonych sytuacjach podlegać może również umowa użyczenia, tzn. oddanie rzeczy do bezpłatnego używania. Aby jednak użyczenie rzeczy uznane mogło zostać na równi z odpłatnym świadczeniem usługi, a tym samym powstał obowiązek naliczenia przez użyczającego podatku VAT muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • świadczenie musi być wykonane na rzecz osób, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT,

  • świadczenie nie jest związane z prowadzoną przez użyczającego działalnością gospodarczą.

Tak więc, aby można było mówić o obowiązku podatkowym z tytułu umowy użyczenia przede wszystkim podmiot użyczający musi działać w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Zatem sytuacja powyższa nie będzie dotyczyć podatników przedmiotowo zwolnionych z opodatkowania podatkiem VAT, czy też osób niebędących podatnikami. Zatem ojciec podatnika nie będzie zobowiązany zapłacić VAT należnego od umowy użyczenia, gdyż nie działał w charakterze podatnika VAT.

Opodatkowaniu VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

W przypadku dostaw (sprzedaży) towarów o działaniu w charakterze podatnika można mówić wtedy, gdy przedmiotem dostawy są towary należące do przedsiębiorstwa podatnika.

W przedstawionej sytuacji osoba fizyczna dokonuje sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej samochodu osobowego, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych, zakupionego na podstawie umowy cywilno-prawnej, bez prawa do odliczenia VAT przy nabyciu. Taka sprzedaż co do zasady (gdy samochód jest również wykorzystywany do innych celów prywatnych) nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie stanowi majątku firmy i tym samym nie będzie wymagała opodatkowania VAT nawet, jeżeli od paliwa zakupionego do tego samochodu był odliczany VAT.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynności tych nie wykazuje się w deklaracji VAT.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.