Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 21, 2016

Sprzedaż samochodu przez Bank a VAT

0 1205

Sprzedaż samochodu osobowego będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, gdyż pojazd wykorzystywany był wyłącznie na cele działalności zwolnionej i cele działalności niepodlegającej temu podatkowi.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 stycznia 2016 roku nr IPPP2/443-339/14/15-5/S/AO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Bank, który jest właścicielem samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W związku z nabyciem przedmiotowego pojazdu podatek naliczony nie został odliczony, gdyż nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Samochód został zakupiony w celu wykorzystywania na potrzeby działalności Banku. Używany był on przez członka zarządu Banku do wykonywania przez niego obowiązków służbowych. Dodatkowo był też przez niego używany do celów prywatnych. Z tytułu udostępniania samochodu do celów prywatnych nie było pobierane wynagrodzenie. Udostępnienie samochodu do celów prywatnych członka zarządu, z uwagi na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu, nie stanowiło zgodnie z przepisami ustawy o VAT czynności podlegającej opodatkowaniu. Aktualnie Bank rozważa sprzedaż Samochodu.

Podstawowa działalność Banku korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie Bank marginalnie wykonuje również czynności opodatkowane VAT, polegające przede wszystkim na refakturowaniu usług, np. telekomunikacyjnych czy prawnych. Udział rocznego obrotu z tytułu czynności opodatkowanych VAT w całym obrocie nie przekraczał w ubiegłych latach 0,01%, w związku z tym Bank przyjmował i przyjmuje, że proporcja obliczona zgodnie z tym przepisem wynosi „0%”.

Wątpliwości w przedmiotowej sprawie dotyczą zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaży samochodu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż przedmiotowy samochód wykorzystywany był wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Bank dokonuje wprawdzie incydentalnie czynności podlegających opodatkowaniu, lecz z okoliczności tej nie sposób wywodzić wykorzystywania samochodu na cele działalności mieszanej. Zatem pomimo że działalności Banku towarzyszą incydentalne czynności opodatkowane to przedmiotowy samochód zakupiony na cele działalności zwolnionej faktycznie wykorzystywany był wyłącznie na ten cel.

Ponadto przedmiotowy samochód, poza używaniem przez członka zarządu Banku do wykonywania przez niego obowiązków służbowych, był dodatkowo przez niego używany do celów prywatnych. Z tego tytułu nie było pobierane wynagrodzenie od członka zarządu. W związku z tym, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne używanie składników majątkowych przedsiębiorstwa, przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem używanie samochodu przez pracownika Banku do celów prywatnych pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro Bank planując sprzedaż samochodu osobowego, a przy jego nabyciu i dalszym użytkowaniu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z uwagi na fakt wykorzystywania przedmiotowego samochodu wyłącznie na cele działalności zwolnionej i cele działalności niepodlegającej temu podatkowi, to zbycie tego samochodu będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.