Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

June 22, 2015

Sprzedaż samochodu w systemie VAT-marża

0 1275

Przy sprzedaży samochodu, który jest towarem używanym nabytym od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT, będzie przysługiwać Spółce prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2015 nr IBPP2/4512-176/15/JJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik podatku VAT, do której jeden ze wspólników wniósł aport w postaci całego Przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo to było czynnym podatnikiem VAT. Spółka natomiast zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem, sklasyfikowaną pod 62.01.Z PKD. Jest to wyłącznie działalność opodatkowana.

W majątku Przedsiębiorstwa wniesionego aportem do Spółki, znajdował się samochód osobowy, wprowadzony do ewidencji środków trwałych na podstawie oświadczenia właściciela Przedsiębiorstwa. Przy wprowadzaniu przedmiotowego samochodu do Przedsiębiorstwa nie przysługiwało odliczenie podatku VAT. Natomiast samochód ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych Spółki w momencie wniesienia aportu i jest do chwili obecnej wykorzystywany w działalności. Spełnia on definicję towaru używanego, o którym mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółce nie przysługiwało odliczenie podatku VAT przy jego wprowadzeniu aportem. Samochód został nabyty przez wspólnika od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Spółka ponadto zamierza nabyć samochód używany, który będzie spełniał definicje towaru używanego zawartą w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług w celu dalszej odsprzedaży. Samochód zostanie nabyty od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 120 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy lub podatnika, o którym mowa w art. 120 ust. 10 pkt 3 ww. ustawy. Spółka wprowadzi zakupiony samochód do ewidencji środków trwałych i będzie go wykorzystywała do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Spółka dodatkowo zamierza zakupić samochód używany lub nowy na podstawie faktury VAT, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • czy przy dokonaniu sprzedaży samochodu obecnie używanego w firmie tj. wniesionego do Spółki aportem z Przedsiębiorstwem a wcześniej oświadczeniem do Przedsiębiorstwa i przy którego pozyskaniu nie było prawa do odliczenia podatku VAT, Spółka ma prawo opodatkować go wg procedury przewidzianej dla towarów używanych zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług tj. stosować fakturę VAT-marża,

  • czy w przypadku zakupu samochodu używanego na umowę kupna-sprzedaży lub VAT marża, a następnie jego odsprzedaży za kilka lat, Spółka ma prawo opodatkować go wg procedury przewidzianej dla towarów używanych zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług tj. stosować fakturę VAT-marża,

  • czy w przypadku zakupu samochodu używanego lub nowego na podstawie faktury VAT, a następnie jego odsprzedaży za kilka lat, Spółka powinna opodatkować sprzedaż stosując VAT naliczony od całej kwoty netto wartości sprzedaży.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy udzielając odpowiedzi na pierwsze pytanie wyjaśnił, iż skoro przedmiotowy samochód, który jest towarem używanym w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, był częścią majątku wniesionego aportem do Spółki przez jednego ze wspólników w postaci całego Przedsiębiorstwa wprowadzonego do ewidencji środków trwałych na podstawie oświadczenia, a który został nabyty prywatnie na fakturę VAT-marża, w celu dalszej odsprzedaży, pomimo, iż przed odsprzedażą Spółka użytkowała przedmiotowy samochód w prowadzonej działalności gospodarczej, to przy jego odsprzedaży będzie przysługiwać Spółce prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ww. ustawy.

Odnosząc się natomiast do drugiego pytania organ podatkowy wskazał, iż przedmiotowy samochód, który będzie towarem używanym, a Spółka nabędzie go od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, w celu dalszej odsprzedaży, to będzie przysługiwać jej prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT - marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ww. ustawy. W konsekwencji Spółka dokonując sprzedaży samochodu w okolicznościach przedstawionych powyżej będzie miała prawo wystawić fakturę VAT-marża.

Przechodząc do odpowiedzi na ostanie pytanie organ podatkowy podkreślił, iż samochód który nie będzie nabyty od żadnego z pomiotów wymienionych w przepisie art. 120 ust. 10 ww. ustawy, a przy nabyciu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku, to Spółce do dostawy samochodu w przedstawionych okolicznościach nie będzie przysługiwało prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża. Dodatkowo organ podatkowy wskazał, iż samochód który będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności opodatkowanej, sprzedaż tego samochodu nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, lecz będzie opodatkowana na zasadach ogólnych. Tym samym stawka podatku będzie wynosiła 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 120 ust. 1 pkt 4, ust. 4, ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.