Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 8, 2015

Sprzedaż sieci cieplnej a VAT

0 1251

Dostawa sieci cieplnej wraz gruntem, na którym budowla ta jest posadowiona, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 czerwca 2015 roku nr IPTPP2/4512-235/15-5/JSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która wybudowała sieć cieplną centralnego ogrzewania wraz z przyłączami. Przyjęcie na stan środków trwałych Gminy nastąpiło 31 grudnia 2005 roku. Sieć ciepłownicza jest budowlą, sklasyfikowaną według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako Rurociągi sieci rozdzielczej. Przedmiotowa sieć ciepłownicza jest trwale związana z gruntem. Gmina nigdy nie udostępniała odpłatnie sieci ciepłowniczej podmiotom trzecim. Nie było też pierwszego zasiedlenia. Realizując tę inwestycję Gmina nie odliczała podatku VAT, gdyż nie czerpała z tej sieci żadnej korzyści. Gmina również nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie omawianej sieci cieplnej.

Węzeł cieplny obsługujący tę sieć, zlokalizowany jest w Zespole Szkół Samorządowych. Gmina przekazała węzeł cieplny protokołem do Zespołu Szkół Samorządowych. Z węzła cieplnego korzysta Zespół Szkół Samorządowych oraz budynki mieszkalne zlokalizowane w rejonie szkoły. Do węzła cieplnego dostarczane jest ciepło z zakładu energetyki cieplnej, który wystawia faktury VAT dla Szkoły, następnie szkoła refakturuje dostawę ciepła do mieszkańców, naliczając podatek VAT, który odprowadza do Urzędu Skarbowego, odliczając sobie w tej samej wysokości podatek zawarty w fakturze otrzymanej od Zakładu Energetyki Cieplnej.

Obecnie Gmina dokonała wyceny przedmiotowej sieci cieplnej i chciałaby zbyć omawianą sieć cieplną na rzecz zakładu energetyki cieplnej. Natomiast węzeł cieplny obsługujący tę sieć pozostanie nadal własnością Gminy.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przy zbyciu opisanej sieci cieplnej powinno się naliczyć podatek VAT w wysokości 23% czy też przedmiotowa sprzedaż będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż realizując budowę sieci cieplnej Gmina nie odliczała podatku VAT, gdyż nie czerpała z tej sieci żadnej korzyści oraz nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenie omawianej sieci cieplnej. Tym samym, dostawa przedmiotowej sieci cieplnej będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, z uwagi na fakt, iż dostawa przedmiotowej budowli będzie zwolniona od podatku, to zbycie gruntu, na którym ww. budowla jest posadowiona, w myśl art. 29a ust. 8 ww. ustawy również będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Reasumując, dostawa sieci cieplnej wraz gruntem, na którym budowla ta jest posadowiona będzie korzystać ze zwolnienia od tego podatku w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 29a ust. 8 ww. ustawy. Tym samym, przy zbyciu opisanej sieci cieplnej Gmina nie będzie miała obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.