Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

December 21, 2016

Sprzedaż sprzętu i aparatury medycznej a VAT

0 1246

 Województwo sprzedając sprzęt i aparaturę medyczną nie będzie działało w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, zatem ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2016 roku nr 2461-IBPP3.4512.577.2016.3.JP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Województwo, które planuje sprzedać na rzecz spółki sprzęt i aparaturę medyczną przeznaczoną do intensywnej terapii noworodka. Województwo zakupiony sprzęt za środki z dofinansowania na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przekazało w 2010 roku na rzecz Szpitala, którego jest organem założycielskim. Zakup sprzętu podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Województwu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wojewódzki Szpital używał przedmiotowego sprzętu od momentu jego zakupu, na mocy zawartej z Województwem umowy użyczenia. Natomiast od 2012 roku przedmiotowy sprzęt jest przez Województwo użyczony spółce, która przejęła działalność w zakresie prowadzenia szpitala. Od momentu nabycia przez Województwo, sprzęt mający być przedmiotem sprzedaży, wykorzystywany jest do prowadzenia działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług określonej w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Województwo zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zapis art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy będzie miał zastosowanie do sytuacji gdy jako dokonujący dostawy, któremu z tytułu nabycia towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie był podmiotem wykorzystującym towary, natomiast towary były wykorzystywane przez wyżej wymienione podmioty, którym zostały użyczone, wyłącznie do prowadzenia działalności zwolnionej od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż zakupiony w ramach realizacji projektu sprzęt i aparatura medyczna, nie zostały nabyte na potrzeby działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z czym nie przysługiwało z tytułu ich nabycia prawo do odliczenia podatku VAT. Przedmiotowy sprzęt i aparatura medyczna zostały bowiem nabyte w celu przekazania do używania przez Szpital, który używał przedmiotowy sprzęt na mocy zawartej umowy użyczania, a następnie został on użyczony Spółce, która przejęła działalność w zakresie prowadzenia szpitala.

Natomiast warunkiem zastosowania zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług jest konieczność wykorzystywania towarów, będących przedmiotem dostawy przez podatnika, wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku VAT. W konsekwencji z tego zwolnienia nie może korzystać dostawa towarów, która nigdy nie została wykorzystana, choć została zakupiona w takim celu. Warunek wykorzystania wyłącznie na cele działalności zwolnionej oznacza, że od momentu ich nabycia do momentu zbycia muszą służyć wyłącznie takiej działalności, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania.

Tym samym w okolicznościach niniejszej sprawy warunek wykorzystywania towarów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku wskazany w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie został spełniony.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż sprzęt i aparatura medyczna były faktycznie użytkowane dla realizacji celów, które stanowią działalność publicznoprawną pozostającą poza ustawą o VAT. Zatem organ podatkowy uznał, że Województwo sprzedając sprzęt i aparaturę medyczną nie będzie działał w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy, więc ich sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.