Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polska firma sprzedaje środek trwały dla firmy z Republiki Białorusi. Czy wystawia fakturę VAT ze stawką 0%? Jakie dokumenty powinna posiadać od firmy zagranicznej by zastosować stawkę 0% i w których pozycjach ująć sprzedaż w deklaracji VAT-7?

ODPOWIEDŹ

Jeśli sprzedaż środka trwałego dla firmy z Białorusi spełni definicję eksportu towarów, będzie ona opodatkowana 0% stawką podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że będą Państwo posiadali dokumenty poświadczające wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art.2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art.7 UPTiU, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych.

Z Państwa pytania nie można wywnioskować, kto dokonuje wywozu towaru, i czy rzeczywiście opuści on terytorium Unii Europejskiej. Zakładam więc, że to nabywca będzie dokonywał wywozu zakupionego od Państwa środka trwałego, co oznaczałoby, że wystąpi u Państwa eksport pośredni, opisany w pkt b przytoczonej powyżej definicji eksportu towarów.

W takiej sytuacji nabywca, dokonując wywozu towaru będzie zobligowany do dokonania odprawy celnej we własnym imieniu, poprzez podanie swoich danych w zgłoszeniu celnym jako nadawca/eksporter, mający siedzibę na terytorium Republiki Białorusi.

Państwa firma będzie miała prawo do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% z tytułu eksportu towarów jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonała sprzedaży środka trwałego, będzie posiadała kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z kopii dokumentu musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art.41 ust.11 UPTiU).

Przy zgłoszeniu celnym obsługiwanym w Systemie Kontroli Eksportu ECS, potwierdzeniem wywozu towarów jest komunikat IE-599, który jest dokumentem elektronicznym, powstaje więc pytanie, jaką formę powinna mieć kopia tego dokumentu, o której mowa w przytoczonym powyżej przepisie?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2012 roku o sygnaturze ILPP4/443-65/12-2/ EWW. W swojej opinii organ podatkowy stanął na stanowisku, że „Skoro (…) w systemie ECS potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty odbywa się za pomocą elektronicznego komunikatu IE-599, podpisywanego przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych (który to komunikat dokumentuje czynność łatwą do zweryfikowania przez organy celne), to jego kopie może stanowić każdy rodzaj dokumentu, który by wiernie odzwierciedlał treść oryginału. Może to być zatem wydruk czy komunikat IE-599 w formacie elektronicznym.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie otrzymany przez Zainteresowanego drogą elektroniczną komunikat IE-599 w formacie pliku .xml lub innym formacie elektronicznym, przesłany od nabywcy lub podmiotu działającego w jego imieniu, jest wiarygodną kopią dokumentu, o którym mowa w art.41 ust.11 ustawy i uprawnia go do zastosowania 0% stawki podatku VAT z tytułu pośredniego eksportu towarów.”

Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonano dostawy towarów, podatnik nie będzie posiadał kopii dokumentu wywozowego, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewidencji VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania kopii dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust.7 UPTiU).

Otrzymanie przez podatnika odpowiedniego dokumentu w terminie późniejszym upoważnia go do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument (art.41 ust. 9 UPTiU).

Dorota Mróz

Biegły Rewident